Meestoof en Gevolgen Vis aandeel in de Meestoof en GevolgenDe Kapel" Zoals al ter sprake kwam, noom Jan zei: 'Boeren geeft maar brood'. Grootvader Jan van Dammezei: 'Het zal wel eb en vloed blijven, zowel binnendijks als buitendijks'. Hij bedoelde de goede en slechte oogsten die elkaar afwisselen. Het is nu eb in de landbouw, we hopen dat het gauw weer vloed wordt, met hoge prijzen. De Nutaru Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten verzoeke der Erfgenamen van den Heer J. ZOETER en Mrj. P.4 VAN SAS, op Haandag 11 December 1905, dee voor- middsgs 11 are, in de Sociëteit van Mej. de Wed. Kanaak te Zierikzee, publiek verltoopen ter grootte van 21 Hectaren 44 Aren 60 Centiaren, «taande en gelegen tan den Henvelaweg, Oadeoweg, Lingeweg en Braaweg onder Kerkverre. Grondl. f 94,94. Poldl. f 412 44. Verpacht aan J. van Da mme tot 1910. Paohteom f 1029,10. n. y'j aandeel in de „WILLEM III", onder Noordgonwe. En daarna ten verzoeke van den Heer C. HAGE onder Ni-nwerkerk eectie Noa. 378/385, 386 en 387 groot 94 Aren 90 Centiaren. Broeder in perceelen en matsa'a bij ver- koopboekjet omschreven. Advertentie van de openbare verkoop van de boerderij in de 'Zierikzeesche Nieuwsbode 7 december 1905 (foto Zeeuws Documentatiecentrum) Verlovingsgeschenk 0 ja, we zouden nog op dat kommetje terugkomen. Toen het huis van noom Jan werd verkocht, nam nichtje Pieternella Zoeter het kommetje mee. Ze had een koerduifje en die liet ze er uit drinken. Onze moeder zag dat en zei: 'Als ik je nu een ander kommetje geef, mag ik die dan?' Daar ging nichtje mee akkoord. Dat zal in 1939 of 1940 zijn geweest. Daarmee kwam dat aardige kommetje weer terug op de plaats waar het het langst had gestaan. Wat heeft zo'n kommetje al afgereisd; van Sirjansland naar Bruinisse, naar Kerkwerve, naar Zierikzee, naar Veere, naar Zierikzee en weer naar Kerkwerve, haar oude plaats. Nu is het weer in Zierikzee, want het wordt bewaard in het Gemeentemuseum daar. In 1991 is het naar het Zierikzeese Stadhuismuseum gebracht. De omschrijving in de catalogus van dit museum luidt: "Wit porseleinen kop met gulden beschildering aan een kant. Tussen twee ranken met blad de naam 'Pieternella van Sas' in gotische letters. Een gulden randje om voet en bovenkant van drinkrand en aan de buitenkant een dito rand van 5.5 mm breed. Een soort verlovingsgeschenk uit 1844, door Jan Zoeter aan zijn meisje gegeven." Misschien schiet de lezer van dit artikel als bezoeker van het Stadhuismuseum het verhaal van moei Pietje in gedachten, die ondanks haar talent toch een keer abuis was met de 'broedeiers' voor mevrouw De Kater. Jan en Maarten van Damme (bew. door Betty Blikman - Ruiterkamp) Noten 1 De Bruinisser vluchthaven werd in 1931 aangelegd; de veerhaven is van omstreeks 1847. 2 Dit raadsel oplossen, bleek niet mogelijk. 3 Het huis is thans eigendom van de familie P. C. S. van Hattem. 4 Desbetreffende woning is inmiddels afgebroken. 17

Stad en lande | 2004 | | pagina 19