koop zou komen, zou de Vereniging vooraf toestemming dienen te vragen aan de algemene ledenvergaderering voor besteding van betreffend bedrag. Voor acties door het Steunfonds is echter geen toestemming van de gezamenlijke leden vereist. Het bestuur van het Steunfonds bestaat uit: mr. R. Zonnevylle (voorzitter), H. L. Hillebrand (secretaris), C. L. van der Linde (penningmeester), drs. J. Chr. Erbrink en jhr.drs. D. M. Schorer. De Stichting Steunfonds Stad en Lande hoort bij de algemeen nut beogende instellingen en valt daardoor onder de hoge vrijstellingen van belasting, zodat slechts 11 procent belasting hoeft te worden betaald. Anders kan het successierecht wel oplopen tot 41 procent. De schenking kan in de vorm van een eenmalig bedrag of door een periodiek bedrag. In de volgende editie van het blad van de Vereniging zal meer infomatie worden gegeven. Tevens zal dan het bankrekeningnummer van de Stichting Steunfonds worden bekendgemaakt. Notaris Zonnevylle besloot met een warme aanbeveling van het Steunfonds. Daarna vertelt drs. P. F. Vleugel heel enthousiast over de stad Rijssel (Lille) waar de volgende excursie van Stad en Lande naartoe zal gaan. Voor het eerst in de nu 65-jarige geschiedenis van de Vereniging gaan we naar Frankrijk! Tijdens de rondvraag reageert mevrouw E. W. Blikman - Ruiterkamp op de opmerking over de 'vierde macht'. Ze wenst de Vereniging wel wat meer macht toe, waardoor bijvoorbeeld de kapotte rieten tuinstoelen op de Zuidhavenpoort in Zierikzee zouden kunnen worden opgeruimd en de uit de muren van het poortencomplex groeiende boompjes zouden kunnen worden verwijderd! Na het huishoudelijk deel van de avond volgt de vertoning van dia's met een toelichting over de oorsprong van de Schouwen-Duivelandse plaatsnamen door archivaris Uil. Het publiek mag tijdens de vertoning reageren, want in sommige gevallen kan dat volgens hem leiden tot nieuwe inzichten. Plaatsnamen verklaren is moeilijk; het vereist historisch inzicht en onderzoek. Uil begint zijn verhaal meteen afbeelding van een grotendeels verdronken dorp: Bommenede. De plaatsnaam refereert aan een persoon: Bomme. Deze woonde aan een 'ee', een kreek. Dit Hollandse dorp op Schouwen-Duiveland is in het laatste kwart van de zeventiende eeuw aan de zee prijsgegeven. De heer P. A. Boot heeft een aanvulling: aan de zuidkant ging Borrendamme verloren, ook 'Borre' is een voornaam. Voor Brouwershaven zijn diverse fraaie verklaringen verzonnen, maar 'Brouwer' is ookzo'n middeleeuwse voornaam. Ten aanzien van de verklaring van het toponiem Haamstede is de heer W. P. de Vrieze het niet eens met de spreker. Volgens hem verwijst het woord 'Hamer' niet naar een 'rivier', maar eerder naar het woord 'heim': 'bewoonde plaats'. Uil behandelt in alfabetische volgorde de oorsprong van verschillende plaatsnamen op Schouwen- Duiveland. Hij eindigt met 'Zieriks ee', het watertje waaraan 'Zierik' woonachtig was. De voorzitter bedankt de spreker en sluit de bijeenkomst af met de oproep, om het mooiste plekje van ons vroegere eiland te beschrijven voor een fototentoonstelling in de Nieuwe Kerk te Zierikzee deze zomer. 20

Stad en lande | 2004 | | pagina 22