"WIE IS DAT NOE?" FOTO'S VAN ONBEKENDE SCHOUWEN-DUIVELANDERS In ieder nummer van Stad en Lande is een foto afgedrukt uit de verzamelingen van het Zeeuws Documentatiecentrum, waarop een of meer per sonen zijn te zien van wie bij de beheerder de identiteit onbekend is. De redactie houdt zich aanbevolen voor gegevens over de afgebeelde(n). Personen in gesprek bij het thans niet meer bestaande Beursje op de dijk van Bruinisse in september 1965 (foto T. Slagboom, Zeeuws Documentatiecentrum) Foto maartnummer 2004 (nummer 110): 'Bezoekers van de restanten van de Grote Kerk in Zierikzee'. De foto toont ons personen die op een terrein lopen waar archeologisch onderzoek plaatsvindt. Op 12 juli 1979 werd een 'open dag' gehouden voor alle liefhebbers van archeologie op en in de wijde omtrek van Schouwen-Duiveland. Een groot deel van het plein rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee was opgebroken. Mevrouw Nel Donker - Lagerwerf uit Bruinisse herinnert het zich nog heel goed. Ze woonde indertijd op Goeree-Overflakkee en was daar lid van de Werkgroep Archeologie van de Historische Vereniging De Motte. Dit gezelschap kreeg niet alleen een uitnodiging voor deze open dag, maar hielp ook mee tijdens de opgravingen. Het was een geweldige zomer voor Nel. Met een hele groep onderzoekers werd er intensief gewerkt onder leiding van de heer Arie van Pernis van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek en zijn assistent de heer Martin van der Kooy. Kraanmachinist Reindert legde voorzichtig de restanten van het gebouw bloot. De stemming was opperbest. Een flink gedeelte van de groep verbleef in pension Beddegoed aan de Meelstraat, waar men tussen de middag ook at. Behalve de contouren van de kerk kwamen veel schedels en botten boven. De ruiming na de grote brand in 1832, was kennelijk niet erg zorgvuldig uitgevoerd. Niet alle personen op de foto zijn bekend. De vrouw met de trui om de heupen, in het midden van de foto, is Nel Donker. Haar man Arie staat achter haar. Hij draagt een donker jasje en wijst ergens naar. Bij het groepje mensen links staat hoogstwaarschijnlijk de heer Wiebe Keikes, toen streekarchivaris van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Hij zou de man met de donkere broek, het lichte jasje en het lichte haar kunnen zijn. Mevrouw N. J. Boot - van der Sluis uit Zierikzee deelde mee dat de jongen die het gestreepte truitje draagt en midden in beeld staat, haar zoon Ger Boot is. 3

Stad en lande | 2004 | | pagina 5