VERHAAL VAN JAN ZOETER EN PIETERNELLA VAN SAS IN KERKWERVE de zestiende eeuw". In het voorjaar van 2004 was het tijd om de provinciaal archeoloog Robert van Dierendonk te raadplegen. Met de doos onder de arm togen ze naar Middelburg. De inhoud zorgde voor verrassingen. Er waren scherven bij uit de vijftiende, achttiende, negentiende en twintigste eeuw, een stenen stuiter uit de zestiende eeuw en pijpresten uit de zestiende en zeventiende eeuw. Het strijkglas was echter het meest bijzonder. Met het platte, ronde stuk glas werden vroeger kleding glad gestreken en vouwen verwijderd. Zoiets werd speciaal voor dit doel gemaakt en is dus niet toevallig tot stand gekomen. Tijdens het strijken werd het niet verwarmd, maar koud gebruikt. Het kan beschouwd worden als de voorloper van het strijkijzer en kwam al voor in de Vroege Middeleeuwen. Dit exemplaar is niet eenvoudig te dateren. De ontstaansperiode kan tussen de zestiende en de achttiende eeuw liggen. 'Achteraf bleken we in overtreding te zijn geweest. Archeologische vondsten moetje binnen een week melden. Dat wisten we echter niet. Er volgde dan ook geen berisping'. Betty Blikman - Ruiterkamp De schrijvers van deze bijdrage boerden van 1960 tot 1992 op de ouderlijke boerderij Heuvelsweg 2 te Kerkwerve. Daarna gingen ze rentenieren aan de Kerkweg in het dorp. Hun vader kon mooi vertellen en zij houden van geschiedenis. De bijdrage werd in 1993 geschreven op verzoek van Ad Leijdekkers te Zierikzee. Laatstgenoemde werkte indertijd mee aan een streektaalprogramma van Omroep Zeeland. Jan heeft zijn herinneringen in verhaalvorm een keer in een uitzending voorgelezen, in een sterk verkorte versie. Vaders verhaal Onze vader heeft ons, op een winteravond bij de sleekachel, aan het eind van de jaren dertig een verhaal verteld, met zijn voeten langs de kachel en een kommetje thee in zijn handen. Vader kon mooi vertellen, we dachten wel eens dat hij eigenlijk geschiedenisleraar had moeten worden. Trouwens, als boer is hij ook niet mislukt. Hij De boerderij aan de Heuvelsweg in Kerkwerve thans (foto redactie) 13

Stad en lande | 2004 | | pagina 15