zijn werkzame leven als schilder van afzethekken bij een aannemersbedrijf in Bruinisse. Veel genoegen vond hij in het gezelschap van de varende dorps genoten, die in hèm een eigenzinnig man met het voor Bruinisse spreekwoordelijke droge gevoel voor humor troffen. Met zijn broer Joost Hoek deelde hij de passie voor het schip in de schilder kunst, door vader Jan Hoek in hun jeugd ontstoken; hij als schilder van het scheepsportret en Joost als beschouwer ervan. Omstreeks zijn tachtigste verjaardag, verhuisde hij naar zorgcentrum 'In 't Opper' te Bruinisse, waar hij in juli 1991 op 88-jarige leeftijd is overleden. Maritieme erfenis Een aardige hoeveelheid schilderijen en tekeningen van Jan en Piet Hoek heeft de tand des tijds getrotseerd, en kan tot oktober worden bekeken op de zolder van het Visserijmuseum Bruinisse. Bij de voorbereiding van het schrijven van deze tekst is geprobeerd in de provincie vergelijkbaar werk van tijdgenoten op te sporen. De beide volkskunste naars hadden mogelijk een Zeeuwse traditie voortgezet! Er is naar literatuur gezocht, en aan medewerkers van de musea in Zierikzee, het MuZEEum in Vlissingen, het Visserijmuseum in Breskens is gevraagd of zij vergelijkbaar werk ken nen, Daarnaast werd nog geïnformeerd bij de al meer dan dertig jaar aan de Zierikzeese Krepelstraat werkzame lijstenmaker Zwart, of hem namen bekend zijn van Zeeuwse tijdgenoten die scheepsportretten in de categorie volkskunst maakten. Echter, tijdens het onderzoek is niets gebleken over andere volkskunstenaars met ver gelijkbaar traditioneel maritiem werk in Zeeland c.q. op Schouwen-Duiveland." Hoogstwaarschijn lijk zijn in Zeeland zulke personen niet werkzaam geweest. Dat zou ook een verklaring kunnen zijn voor het feit dat destijds in Café Legemaate te Zierikzee diverse scheepsportretten van Bruënaar Jan Hoek hebben gehangen, en de muren van café De Biet (vroegere café De Gekroonde Suikerbiet) aldaar door diezelfde Bruënaar waren gedecoreerd. Piet en zijn vader Jan Hoek hebben, naar mag worden aangenomen, door het beschilderen van onder meer stukken karton en hout met scheeps portretten, onbedoeld hun woonplaats Bruinisse toch nog een maritieme volkskunsttraditie gege ven. De voortbrengselen van een traditie die in Zeeland niet lijkt te hebben bestaan: het geza menlijke werk van twee schilderende generaties van een familie Hoek! Sander den Haan Noten 1 De tekst is een bewerking van de speech bij de opening van het seizoen van openstelling van het Visserijmuseum en de Oudheidskamer te Bruinisse op 27 mei 2005. Voor meer informa tie: [Sander den Haan, Jan Jumelet en Adri Vane], 'Catalogus tentoonstelling volkskunste naar Pieter Hoek, Visserijmuseum te Bruinisse mei - september 2005' (Stichting Musea Bruinisse). 2 S. W. M. A. den Haan (ed.), 'Prenez courage. Autobiografie van Melchior Hoek, luitenant in de Grande Armée tijdens de Russische veld tocht (1799) 1812 (1852)', in: L. A. F. Barjesteh van Waalwijk van Doorn en J. F. van Rooyen (red.), Tussen vrijheidsboom en oranjewimpel. Bijdragen tot de geschiedenis van de periode 1795-1813, Rotterdam 1995 pag. 562-637. Genoemde Melchior Hoek (Leeuwarden 1786 - Kampen 1869), (Frans) chevalier, was de (over)grootvader van vaderszijde van de Bruinisser volkskunstenaars Hoek. 3 Idem, 'Stamreeks Gay(c)kema (Gaykama). Leest, hamer en schilderspalet', in: J. Bos-Bliek, J. van Egmond, S. W. M. A. den Haan e.a. (red.), Onze voorouders II. Kwartierstaten en stamreeksen van leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging, Leiden 1992 (pag. 80-110). Een lid van de familie van moeder Johanna Chr. A. Gaykema was de geboren Velsense Jannetje Gaykema, echtgenote van de kunstschilder en tekenleraar Jan Striening Jansz. (1827-1903). Striening vervaardigde in of omstreeks het jaar 1900 diverse aquarellen en een potloodtekening van Zierikzeese bouw werken, die berusten in de collectie Zelandia lllustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (Zeeuws Archief). Tot haar familiekring behoorde ook de Leidse huis- en rijtuigschilder en amateur kunstschilder Frangois Berrier Orgert Muller (Goes 1870 - Amersfoort 1960), echtgenoot van Maria Elisabeth Gaykema. 20

Stad en lande | 2005 | | pagina 22