het water. Dit stelsel is in de veertiende en vijftiende eeuw ontstaan. De grachten dienden niet zozeer als verdediging, maar als transportroute binnen de stad. Nu zijn er beneden aan de werven talloze gezellige kelderrestaurantjes. Boven zijn het fraaie grachtenpanden. Dus veel naar boven en naar bene den toe! Langs middeleeuwse kerken: Het kerkenkruis van bisschop Bernoldus is grotendeels bewaard gebleven en er is een inte ressante wandeling langs te maken. Dit wordt een wandeling langs verschillende kerken in diverse bouwstijlen, van Romaans tot Neo- Romaans in de negentiende eeuw. Naast het ker kenkruis zijn er nog drie andere kerken in de bin nenstad. Een aantal kerken is tot en met september dagelijks open. In voorbije eeuwen schonken rijke mensen vaak voor hun arme en behoeftige medeburgers, vaak weduwen, een hofje of kamertje. De intieme hofjes bevinden zich vaak op de meest onverwachte plaat sen in het oude centrum van Utrecht: achter een fraai renaissancepoortje of tussen een rij huizen. Aan het eind van negentiende, begin twintigste eeuw werd er door plaatselijke architecten in Jugendstil gebouwd: asymmetrische gebouwen met geglazuurde tegelplateaus, sierlijke gebogen lijnen met moderne materialen en fraaie krulletters. In Utrecht zijn er nog liefst 230 panden uit die tijd tus sen 1890 en 1914 te vinden. 's Middags zijn er weer keuze mogelijkheden: na de lunch kan er een facultatieve wandeling gemaakt worden, de dom in, onder leiding van onze histori cus P.VIeugel. Hij zal het een en ander vertellen over wat tot de tornado van 1674 de grootste Gotische kerk van Nederland was. Daarna kan een rondvaart door de historische grachten gemaakt worden Of het Centraal Museum worden bezocht. In het Centraal Museum is een fraaie collectie bijeenge bracht van de Utrechtse School, er zijn enkele stijl kamers, naast de kerkelijk-religieuze kunst van het aartsbischoppelijk museum. Er is bijzonder veel te zien in deze oude stad! drs. P. F. Vleugel 23

Stad en lande | 2005 | | pagina 25