KODAK'S CASTLE In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw kwam ik dikwijls in Londen voor mijn werk. Gewoonlijk bracht ik dan een deel van de voor avond door in een van de grote boekwinkels in het centrum. Zo liep ik in september 1990 eens door een boek winkel waar men veel kunstboeken verkoopt. Bij die gelegenheid viel mijn oog op een boek met een, in mijn ogen wel zeer bekend, gebouw op de omslag. Het boek' was uitgegeven door een museum in Utica in de staat New York (USA), en toonde afbeeldingen van schilderijen die het museum in bezit had. Voor de omslag had men gekozen voor een schilderij uit 1971 van ene Malcolm Morley. Dat schilderij staat blijkbaar bekend als 'Kodak's Castle'. Ook stond in het boek vermeld dat de schilder geïnspireerd was geraakt door een 'French chateau'. In mijn ogen was er echter helemaal geen sprake van een kas teel in Frankrijk, maar toonde het schilderij de Nobelpoort in Zierikzee. Als oud-Zierikzeeënaar die, wonende op de Blokweg, van en naar school viermaal per dag door die Nobelpoort liep of fietste, vond ik dat dit niet kon. Ik heb dan ook een brief geschreven aan de directeur van genoemd museum, en hem ver teld dat het met ging om een 'French chateau' maar om een "town gate of the town of Zierikzee in the south western part of the Netherlands". Ik heb hem tevens erop gewezen dat dit niet zomaar een stadspoort van een stad is, maar dat het gaat om een van de oudste nog bestaande Nederlandse stadspoorten van een vele eeuwen oude stad. Om elk misverstand te voorkomen heb ik bij de brief fotokopieën gevoegd van: - een tekening van Cornelis Pronk uit de achttien de eeuw; - een zwart-wit prentbriefkaart uit 1902; - een zwart-wit prentbriefkaart uit de jaren twin tig of dertig van de vorige eeuw; - de Nobelpoort in silhouet alsmede andere illus traties uit het boekje Zierikzee dat omstreeks 1960 is verschenen. Ik heb later nog een prentbriefkaart in kleur opgestuurd. De bewijsvoering moet overtuigend zijn geweest, want in december 1990 schreef de directeur aan mij dat hij ervoor zou zorgen dat "the subject of Morley's painting is correctly identified, from now on with acknowledgement to you for pointing this out to us". Ik heb het eerder genoemde boek nooit meer gezien maar recent kwam ik een andere publicatie tegen uit 1986' waarin ook een reproductie van het schilderij is afgedrukt. Het heet dan nog kort en krachtig "Kodak. 1971, Malcolm Morley (born 1931), oil on board, 36 x 48" De lezer mag zelf uitmaken of het (hier in zwart wit afgebeelde) 'kasteel' een treffende gelijkenis vertoont met de Nobelpoort! Hans van Duivendijk Noten 1 Masterworks of American Art from the Munson-Williams-Proctor Institute 2 Two hundred years of American Art: the Munson-Williams-Proctor Institute, with essays by Wayne Craven and Richard Martin (dit is een catalogus van een, twee jaar lang door de USA toerende expositie van 82 schilderijen van het museum. 24

Stad en lande | 2005 | | pagina 26