VOLKSKUNSTENAARS JAN EN PIET HOEK TE BRUINISSE1 In de verzamelingen van de musea in de kust provincies Friesland en Groningen vinden we veel afbeeldingen op doek, paneel en op papier, maar ook op geverfde kasten, tafelbladen, wijzerplaten, houten schooltassen en mangelbakken. Deze objecten tonen ons de vele typen schepen die in ons land hebben gevaren. Vaak gaat het om vormen van volkskunst van de bewoners van de havenplaatsen in de noordelijke kustprovincies. De havenplaatsen Hindeloopen en Workum en de eilanden Ameland en Terschelling trekken jaarlijks vele bezoekers, die het plaatselijke traditionele schilderwerk willen zien. Naast voorstellingen van bijbelverhalen was het schip, voor de ambachts man die dit alles heeft gedecoreerd, een favoriet onderwerp. Zeilschepen met liefde afgebeeld zon der serieus rekening te houden met perspectief en schaduwwerking: schilderwerk dat door de kracht van de eenvoud door menige beschouwer wordt gewaardeerd. Jan Hoek Nu van de noordelijke provincies naar Zeeland: Daar ving in de zomer van 1888, op het eiland Schouwen-Duiveland de geschiedenis van de eilandelijke tak van de familie Hoek aan. Als het historisch begin kan worden beschouwd het huwelijk van de 27-jarige in Leiden ter wereld gekomen, maar in Bruinisse werkzame zetschipper Johan Christiaan August Wilhelm Hoek (Jan) en Pieternella van Gilst (Pietje), dochter van de lokale mosselschipper Abraham van Gilst Joostsz. bijge naamd Bram Löte, en Anthonia Laurina Beekman. Sommigen in Hoeks familie en in zijn dorp herinne ren zich hem als 'Jantje 'Oek' of naar een van zijn bijverdiensten 'Jantje de Sliklöóds'. Jan Hoek kwam, zoals dat heet, 'van goeden huize'. Zijn vader Melchior Auguste Adolphe Hoek was een telg uit een Nederlandse tak van de oude Westfaalse familie Huck (Hueck), bestemd voor Pieternella van Gilst Abrahamsdr,, echtgenote van Johan C. A. l/lHoek (foto A. L Preuniger te Zierikzee, 1888) Johan Christiaan August Wilhelm Hoek,echt genoot van Pieternella van Gilst Abrahamsdr. (foto A. L. Preuniger te Zierikzee, 1888) 15

Stad en lande | 2005 | | pagina 18