van de Vereniging: hij was het geheugen van het bestuur. Zijn bestuurslidmaatschap is ook in vele andere opzichten van belang geweest. De hoop wordt uitgesproken dat hij vijf rustige jaren tege moet gaat en daarna bereid is opnieuw tot het bestuur toe te treden. Het doet deugd dat Vleugel lid blijft van de Commissie Excursie. Als dank voor alles wordt hem een boekenbon aangeboden. Erbrink wijst erop dat een opvolger voor Vleugel nog niet is gevonden, en hoopt dat binnenkort een van de leden zich kandidaat zal stellen. De Commissie Excursie heeft de binnenstad van Utrecht geselecteerd voor de jaarlijkse excursie. Deze zal plaatshebben op komende 3 september. Nog niet eerder is een excursie naar Utrecht geor ganiseerd. Henk van 't Haaff, lid van de Commissie Monumen ten, benadrukt de documentaire waarde van de houten geschenkwoningen in een gebied waarde watersnoodramp 1953 zulke diepe sporen heeft achtergelaten. Vooral daarom valt het moeilijk te verteren dat er zulke woningen, de Noorse ge schenkwoningen op de hoek van de Grachtweg en de Schuurbeque Boeijestraat in Zierikzee, moeten verdwijnen. Een andere reden tot pessimisme is het plan hiervoor in de plaats een appartementencom plex te bouwen met meer dan drie verdiepingen. Hoger dan in de voor het aanzien van het oude centrum essentiële Groene Schil te wensen valt. Projectontwikkelaar Fraanje zegt de Scandinavische sfeer van de oorspronkelijke bebouwing in het appartementencomplex tot uitdrukking te willen brengen. Stad en Lande is uiteraard fel tegen de plannen en dus bereid tot het eind toe tegenstand te blijven bieden. De heer Van Campenhout vraagt zich af, of de Provincie Zeeland de bouw kan verbieden. Het geplande complex zal bedoeld zijn voor seni oren. Het lot van deze toekomstige oudere be woners moet dan wel beklagenswaardig zijn, aldus commissievoorzitter Schorer, want de Schuurbeque Boeijestraat wordt in de toekomst een nieuwe toegangsweg tot de wijk Noorderpolder. Met de fractievoorzitters van de verschillende politieke partijen zal contact worden opgenomen, in een poging zo de gemeenteraad meer bewust te maken van de nadelen van verwezenlijking van het bouwproject. Volgens de heer Doeleman heeft de wethouder toegezegd de woningen te ver plaatsen naar het complex van het Ouwerkerkse Museum Watersnood 1953. Volgens mevrouw Ria Geluk van het Museum is reeds sprake van het plan een woning in een van de caissons te bouwen. Doeleman wijst er vervolgens op dat het college van burgemeester en wethouders in het verleden heeft beloofd de Groene Schil niet verder aan te tasten. Het zou niet moeten kunnen gebeuren: Zierikzee is als een van de weinige Nederlandse historische steden nog niet 'verstikt' door een gordel met hoogbouw en industrie. De heer Van Sloten memo reert in verband met de eerder gedane suggestie de Provincie te hulp te roepen. In het verleden kon door tussenkomst van de Provincie een gemeente lijk plan tot doorbraak in de Zierikzeese binnenstad naar de Nieuwe Haven worden verijdeld. De geschenkwoningen aan het Duinwegje in Burgh-Haamstede krijgt door toedoen van Zeeuw- land niet de status van gemeentelijk monument. De wethouder heeft meegedeeld dat er geen nieuwe objecten meer aan de lijst van gemeente lijke monumenten kunnen worden toegevoegd, omdat er geen middelen zijn ter subsidiëring van de gemeentelijke monumenten. Dit argument lijkt nergens op gebaseerd, want er wordt zelden of nooit geld ter beschikking gesteld voor restauratie van gemeentelijke monumenten. De voorzitter merkt op dat wanneer de Gemeente Schouwen- Duiveland de geschenkwoningen verkoopt, zou moeten worden bepaald dat het opmetselen van een stenen buitenmuur om de woningen niet is toegestaan. Tegen het eind van het huishoudelijk deel van de vergadering bedankt oud-bestuurslid Vleugel de leden voor het hem aangeboden geschenk. Sander den Haan (waarn. notulist) 14

Stad en lande | 2005 | | pagina 16