CURSUSSEN IN HET ZEEUWS ARCHIEF In het voorjaar van 2006 verzorgt het Zeeuws Archief in samenwerking met de Zeeuwse Volks universiteit twee cursussen: 'Wat staat daar? Paleografie voor beginners' Als u zich bezighoudt met genealogie of u bent geïnteresseerd in de geschiedenis van uw woon plaats of streek, dan komt u vroeg of laat in aan raking met oude archiefbronnen. Het lezen en begrijpen van oude documenten is vaak moeilijk. Het Zeeuws Archief organiseert samen met de Zeeuwse Volksuniversiteit een cursus oud-schrift voor personen die zich graag willen bekwamen in het lezen van oude handschriften. Aan de hand van fotokopieën van teksten van archiefstukken uit de periode van de zeventiende tot en met de twintigste eeuw worden de deelnemers vertrouwd gemaakt met verschillende soorten oude hand schriften. De teksten zijn afkomstig uit de Zeeuwse archieven. Naast paleografische aspecten zal aan dacht worden besteed aan de inhoud en de vorm van de archiefstukken en hun belang voor histo risch onderzoek. Als cursusboek wordt gebruikt Werken met Zeeuwse bronnen, tekst en uitleg bij het lezen van archief stukken. Dit boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor 13,40 euro. 'Wie waren mijn voorouders? Genealogie voor gevorderden' Voor wie meer kennis van en inzicht in secundaire bronnen voor genealogisch onderzoek wil verkrijgen om daarmee bijzondere gegevens over voorouders te kunnen achterhalen, organiseert het Zeeuws Archief in samenwerking met de Zeeuwse Volks universiteit een cursus stamboomonderzoek voor gevorderden. Behandeld worden de methodiek van het archiefonderzoek, notariële, weeskamer-, oud-rechterlijke, nieuw-rechterlijke en gevangenis archieven, kadastrale archieven en pre-kadastrale registers, archieven met belastinggegevens, archieven met betrekking tot kerk, zorg en onderwijs, gege vens over militairen en migranten en tot slot het verwerken van alle gegevens en het samenstellen van een genealogie. De cursus is een goed vervolg op de cursus 'Genealogie voor beginners, maar wie zelf al ervaring heeft met genealogisch onder zoek kan zich ook aanmelden. Als cursusboek wordt gebruikt Zeeuwen gezocht, gids voor stamboomonderzoek in Zeeland. Dit boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor 17,50 euro. Aanmelding Beide cursussen worden gegeven in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg en duren acht avonden van 19.30-21.30 uur. De eerste les is op maandagavond 16 januari 2006. Het cursusgeld bedraagt voor elke cursus 110 euro en ZVU-leden/ Vrienden van het Zeeuws Archief 94 euro. Opgave via het ZVU-bureau te Middelburg (Span jaardstraat 51), postbus 724, 4330 AS Middel burg, tel. 0118-634800, vu-zeel1@csnet.nl, met gelijktijdige overmaking van het cursusgeld op giro 49.86.53 ten name van ZVU te Middelburg onder vermelding van naam, adres en cursus- naam en -plaats. 21

Stad en lande | 2005 | | pagina 23