vertrekken van het huis De Haene voorstelden. In de tussentijd had ik contact gelegd met de Zierik- zeese pastoor Verdaasdonk. Ik vroeg me af of over Anthony J. iets in de parochiearchieven te vinden zou zijn. En het toeval wilde dat juist op de dag dat ik opbelde, de pastoor bezig was met het parochiearchief. Hij had in een kast een in goede staat verkerend olieverfportret van de in zijn tijd bekende pastoor Cornelis Stolk (1799-1874) aan getroffen: het portret dat in het ter sprake ge komen kunstenaarsnaslagwerk was genoemd!5 Door de medewerking van de pastoor kreeg ik de gelegenheid het schilderij (olieverf op paneel) te fotograferen. Afgedwaalde werken Een afdruk van het pastoorsportret ging naar het Gemeentearchief te Zierikzee, samen met een afdruk van het 'Hollandische Landschaft' die van het RKD was verkregen. De archivaris dook als tegen prestatie nog eens in de archieven, en verraste me met enkele kopieën uit de Zierikzeese Nieuws bodeoverlijdensadvertenties van Anthony J., zijn echtgenote en zoon George. De laatste zou - zoals zijn vader - naast huisschilder ook kunstschilder geweest zijn. Dit heb ik echter nog niet kunnen bevestigen. Hij stierf aan loodwitvergiftiging; de "schildersaffaire" werd voortgezet door knecht Pieter Hendrik Beuzenberg. De Zierikzeese archi varis wees erop dat uit het huwelijk Wansink- Gieseke behalve zoon George ook dochter Catharina Gertrudis was voortgekomen. Deze huwde in 1879 met August Ideler uit het Duitse Südlohne. De archivaris verstrekte adressen en telefoonnum mers van de familie Ideler. En het zoveelste toeval wilde dat ik thuis in Eindhoven in het Eindhovens Dagblad een rouwadvertentie las, waaruit bleek dat vlak bij huis een familie Ideler woonde. Dankzij een van de leden van deze familie 'in de buurt' (inderdaad dezelfde als die van de echtge noot van Catharina G. Ideler-Wansink) kwamen er diverse gegevens aan het licht over het gezin van August en Catharina G. Genoemde persoon, Ben Stilleven met dwarsfluit waarop mogelijk een compositie voor twee blaasinstrumenten van Telemann of Loeillet is te zien (Anthony Josephus Wansink; olieverf op doek, part, coll.) 10

Stad en lande | 2006 | | pagina 12