Omslag van de lesbrief Restauratieatelier voor behoud van vorm en inhoud (ontwerp Ramon de Nennie) veroorzaakt door bijvoorbeeld verzuring, inkt vraat, oorlogshandelingen, ongedierte of de mens, wordt eerst een schaderegistratie en vervolgens een conserverings- en restauratierapport gemaakt. Pas nadat een archief grondig schoongemaakt is, wordt het verpakt in zuurvrij materiaal en naar een van de drie depots van het Zeeuws Archief gebracht. In de depots heerst een constante tem peratuur en vochtigheidsgraad en ze worden regelmatig grondig schoongemaakt. Want het Zeeuws Archief wil geen ongedierte in de depots! Bij het conserveren van archiefmateriaal staat het behoud van de inhoud, de informatie, voorop. Restaureren gaat verder, dan wordt ook de oor spronkelijke vorm hersteld. Hoe dat in z'n werk gaat bij onder meer boeken, perkamenten aktes, prenten en tekeningen, is te lezen en vooral te zien in de lesbrief. Lesbrief De lesbrief, bedoeld voor kinderen van 9 - 14 jaar, is speels vormgegeven en bevat veel fotomateriaal afkomstig van het restauratieatelier van het Zeeuws Archief. De boevige muizentekeningen zijn van de hand van de Middelburgse kunstenaar en vorm gever Ramon de Nennie, Bij elk onderdeel worden drie vragen gesteld die zowel tekst gerelateerd zijn als een beroep doen op het zelfstandig denk vermogen van het kind. Tentoonstelling De lesbrief kan heel goed gebruikt worden in combinatie met een bezoek aan de tentoonstel ling 'Schatten uit het Zeeuws Archief', die te zien is tot 11 november 2006. In deze tentoonstelling is het werk van het restauratieatelier te zien en worden topstukken uit de collecties van het Zeeuws Archief getoond. Voor meer informatie over deze tentoonstelling www.zeeuwsarchief.nl. Presentje De lesbrief 'Restauratieatelier voor behoud van vorm en inhoud' is vanaf donderdag 29 juni 2006 voor 2,50 verkrijgbaar aan de receptie van het Zeeuws Archief. Voor de eerste tien kinderen die tussen 29 juni en 1 juli 2006 de lesbrief komen kopen bij het Zeeuws Archief, is er een leuk pre sentje dat te maken heeft met restauratie... In de maanden juli en augustus is de lesbrief tevens te koop bij boekhandel De Drvkkery in Middelburg, waar dan een tentoonstelling over het maken van boeken te zien is. Adres en openingstijden Lesbrief Restauratieatelier voor behoud van vorm en inhoud vanaf donderdag 29 juni 2006 te koop voor 2,50. In de maanden juli en augustus ook te koop bij boekhandel De Drvkkery te Middelburg. Tentoonstelling 'Schatten uit het Zeeuws Archief 13 april - 11 november 2006 Maandag - vrijdag en elke eerste zaterdag van de maand van 09.00 - 17.00 uur. Toegang gratis. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. telefoon: 0118-678800 e-mail: info@zeeuwsarchief.nl website: www.zeeuwsarchief.nl Voor nadere informatie: Zeeuws Archief, Anneke van Waarden-Koets, educatie, tel. 0118-678800. 13

Stad en lande | 2006 | | pagina 15