OORKONDES RESTAURATIES 2006 Tijdens de Voorjaarsvergadering van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveiand werden er weer oorkonden uitgereikt. Deze maal kozen leden van de Commissie Monumenten voor drie min of meer agrarische objecten. Twee schuren en een voormalige boerderij vielen In de prijzen. De eerste was de schuur, die vlak achter boerderij La Moule, Donkereweg 4 te Noordgouwe staat. La Moule (de mossel), werd in ongeveer 1880 gebouwd in opdracht van Lieven Vis, op de plaats van een bosje dat het Mosselbosje werd ge noemd. Tegenwoordig woont en werkt de vierde generatie Vis op de boerderij. De schuur werd in de loop der tijden aangepast aan de bestemming als bewaarplaats van agrarische producten, maar bezit gedeeltelijk nog de originele voorgevel. Bij een hevige storm in november 2003 liep het dak zware schade op. Dit werd vernieuwd en als dak bedekking koos men voor rode pannen, wat een mooi effect geeft. Het is te prijzen dat het echt paar Vis-Van Vossen de schuur smaakvol heeft hersteld en daarbij niet de gemakkelijkste weg heeft gekozen door een nieuwe te bouwen. (foto Lammert Blikman, Zierikzee) Martien Moermond, Dorpsring 17 te Noordwelle, eigenaar van de hofstede L'Union Fait Laforce heeft zijn houten schuur enige jaren geleden ver vangen door een schuur van horizontale zwarte damwandprofiel met een rood dak. Toen was er nog een kapschuur die aan restauratie toe was. Deze kapschuur met drie vakken liet hij vervangen door een houten exemplaar met vijf vakken. De staanders zijn gedeeltelijk gemaakt van heel oude, aangespoelde balken die Moermonds vader ooit vond en altijd bewaarde. Boven de grote deur is net als vroeger een luik aangebracht, waardoor de laatste balen hooi kunnen worden binnen gestoken. Daarboven zit een rond gat; een uilen gat. Aan de binnenzijde van de schuur hangt er een uilenkist achter. Er 'woont' al een uil in. Achter de kleine schuur staat een mooi kippenhok naar oud model, waar de kippen lekker binnen scharre len. De makelaar van het hok is heel toepasselijk getooid met een ei. Het schuurtje stond na de ramp in de Duinpolder bij Renesse aan de Oude Moolweg en de familie Moermond heeft er toen enige tijd in gewoond. Door de schuren in oude stijl weer op te bouwen, werd de agrarische sfeer van Noordwelle behouden. (foto Lammert Blikman, Zierikzee) Het woonhuis van de hofstede Mon Plaisir aan de Meeldijk in Burgh-Haamstede werd helemaal ge restaureerd in opdracht van de heer en mevrouw Schoots-Moonen. Het woonhuis stamt uit 1908 en werd in dat jaar gebouwd voor Willem Vis, die in een oud huis op die plaats woonde. Hij had ergens in West-Brabant dit type huis zien staan en was er helemaal weg van. Zo'n woning wilde hij ook! Metselaar S. Slager en timmerman A. Giljamse werden erheen ge stuurd en zij hebben het pand geheel opgemeten en nagebouwd. De grote stenen schuur werd 17

Stad en lande | 2006 | | pagina 19