EXCURSIE OUDENAARDE EN DOORNIK KOMENDE ZATERDAG 2 SEPTEMBER Oudenaarde is ontstaan aan een bocht in de rivier de Schelde, op de grens van het Duitse en Franse Rijk. De nederzetting is zo'n duizend jaar oud en in die lange geschiedenis is veel gebouwd wat nog steeds de moeite waard is. Er zijn twee kernen aan te wijzen waar rondom Oudenaarde groeide: allereerst de grote Benedictijner Abdij van Ename. De andere nederzetting was een burcht en handelsnederzetting. Graaf Philips van de Elzas liet deze nederzetting in de twaalfde eeuw versterken, dit groeide uit tot een welvaren de handelssatad met een bloeiende lakennijver heid. De grote bloeiperiode van de stad was in de vijftiende eeuw en zestiende eeuw. Een juweeltje van laat-gotische flamboyante bouw kunst vinden we in het stadhuis op de markt van Oudenaarde uit de zestiende eeuw. De oudere lakenhal is er in ondergebracht. De fraaie, gelede belfort met de kroon van keizer Karei toont ons de macht der burgers en lakenhandelaren. De Walburgakerk is een heel apart gebouw geworden met verschillen de steensoorten gebouwd: aan de westkant het schip, de toren en de transepten zijn in Brabantse gotiek uit de vijf tiende en zestiende eeuw. Het koor is met Doornikse zandsteen gebouwd in scheldegotiek en veel ouder, uit de twaalfde en dertiende eeuw. Het interieur is tijdens de beeldenstorm van 1 566 totaal vernield en later vervangen door een barok interieur. Wie Oudenaarde zegt, denkt aan de beroemde wandtapijten met veel groen en vele figuren, de verdures. Deze tapijten hebben alles te maken met de Bourgondische hertogen, die tevens gra ven van Vlaanderen waren. De belangrijkste Bourgondische hertog uit het Huis Valois was Philips de Goede (1396-1467). Onder zijn leiding bloeide Vlaanderen op. Hij breidde het Bourgondische Rijk enorm uit, op allerlei manieren. Hij stimuleerde de lakennijver heid en de wandtapijtweverijen kwamen onder zijn regering tot grote bloei. Helaas is de tapijt weverij en het restauratieatelier in het weekend gesloten. Onze Lieve Vrouwe Kathedraal te Doornik (foto Commissie Excursie) Doornik (Tournai) is een veel oudere stad dan Oudenaarde, want in de Romeinse Tijd is het al een stad geworden. Het was oorspronkelijk een Romeins castellum aan een oversteekplaats over de Schelde. Er ontwikkelde zich een belangrijke marktplaats aan de doorgaande Romeinse han delsroute. Ook in de tijd van de Frankische konin gen was Doornik een belangrijke stad: De eerste hoofdstad van het Merovingische Rijk in de vijfde eeuw. Koning Clovis maakte van Doornik een bisdom, maar ging zelf naar Reims. De middel eeuwen betekenden een periode van grote bloei voor deze belangrijke stad in Henegouwen. Laken nijverheid en wandtapijten waren een belangrijke 20

Stad en lande | 2006 | | pagina 22