VAN HET BESTUUR Het is weer zomer, dus er gebeurt van gemeente wege zichtbaar weinig. Gelukkig is de Provincie met een wijs besluit gekomen, dat in de lijn ligt van onze nota 'Ervaren en Bewaren1: de 70-30% - maatregel wordt vervangen door de 60-40%. Dat betekent in elk geval, dat er op de dorpen meer woningen mogen worden gebouwd. Dat is iets wat ons tot tevredenheid stemt, al verbinden wij er graag de voorwaarde aan, dat de huizen zoveel mogelijk in stijl met de overige huizen in de dorpen worden gebouwd. Aan uniforme 'nieuwbouw- puisten' hebben we hier totaal geen behoefte. In Zierikzee blijft de grote vraag wat er met de Maarstraat gaat gebeuren. Er zijn mooie - door de Vereniging Stad en Lande positief beoordeelde - ideeën gelanceerd, maar tot op heden is er nog niets concreets uitgekomen. En zoals op de Voor jaarsvergadering al door mij gemeld, wordt het bij het bestuur als een grote schande ervaren, dat de nummer 10-gemeente qua monumenten in Neder land het er zo bij laat zitten! Is er dan niemand in het gemeentehuis die nu eens met de vuist op tafel kan slaan en zeggen "Nu is het klaar! Binnen de Vereniging zijn er in de commissies enige verschuivingen gaande. In de Commissie Plano logie is Marnix van Stralen voorzitter geworden, Jos Beije tweede voorzitter. David Schorer doet belangrijk ondersteunend werk op de achter grond. In de Commissie Monumenten is er plaats voor jonger bloed met jeudig elan. Het bestuur zou graag zien dat zich hiervoor mensen aan melden! De monumentencommissie is immers de oudste en een van de belangrijkste steunpilaren van de Vereniging, die met deskundigheid sommige plannen van de overheid moet kunnen pareren! Ook de Commissie Streektaal kan best wat nieuw bloed gebruiken. Graan doen we dus hierbij een oproep: Als u tijd en gelegenheid hebt om uw capaciteiten op vrijwillige basis in dienst van een van de commissies te stellen: schroom niet en meldt u bij ons aan! De Gemeente heeft te kennen gegeven, zich vol gend jaar sterk te willen maken voor de vaststelling van een gemeentelijk monumentenbeleid, maar geeft daarbij op de raadsagenda aan, dat "daar voor de deskundigheid niet in huis is". Vindt u het gek, dat dan de Vereniging aanbiedt om bij de voor bereiding van bedoeld monumentenbeleid behulp zaam te zijn? Dat bewijst eens te meer het nut van deze commissie en de daarin aanwezige expertise! Over de najaarsexcursie vindt u een inspirerend artikel van Peter Vleugel in dit nummer. Een prachtige reis naar het zuidwesten van België, via Oudenaarde (koffie) naar Doornik, dwars door de Vlaamse Ardennen. Een prachtig heuvelachtig gebied (zeker bekend bij de liefhebbers van de Ronde van Vlaanderen!), ook anderen zullen beslist van dit landschappelijk schoon genieten. En wat te zeggen van Doornik met zijn prachtige Dom met vijf torens, die het hele landschap beheersen? De kerk wordt binnenin gerestaureerd, en je kijkt nu tot in de tijd rond het begin van onze jaartelling. Zeer de moeite waard. En waar eet je zo heerlijk mosselen als in Philippine? De Najaarsvergadering wordt op vrijdag 24 novem ber aanstaande in het Dorpshuis in Ouwerkerk gehouden. De causerie na de pauze wordt ver zorgd door de heer dr. Albert Kort te 's-Heer Hendrikskinderen, die al jaren onderzoek doet naar de positie en het leven van Zeeuwse veld wachters, ook van Schouwen-Duiveland. Dat belooft weer een leuke avond te worden! Graag zien wij u terug bij de excursie op 2 septem ber aanstaande. Als dit bericht u wat laat bereikt en u wilt mee: stelt u zich dan telefonisch in ver binding met Peter Vleugel (0111-643319) of uw voorzitter (0111 -415669), een opgave per betalings opdracht kan wel een te laat aankomen. Goede zomerweken toegewenst door uw voorzitter. Hans Erbrink 2

Stad en lande | 2006 | | pagina 4