MEER WERKEN VAN LEDEN FAMILIE HOEK TE BRUINISSE In nummer 113 van dit tijdschrift verscheen het artikel 'Volkskunstenaars Jan en Piet Hoek te Bruinisse', naar aanleiding van de expositie van schilderijen en tekeningen van vader en zoon Hoek in het Bruinisser Visserijmuseum in de perio de juni - oktober 2005. Door de zoekactie ter voorbereiding van de ten toonstelling, zijn van Piet Hoek meer schilderijen tevoorschijn gekomen dan uiteindelijk konden worden opgehangen. Maar ook tentoonstelling en artikel bleven niet zonder gevolgen. Door de familie werd geattendeerd op het bestaan van twee ongewone objecten in Gelderland; vader Jan Hoek blijkt ook op porselein te hebben geschil derd. Aan boord van het vaartuig van een van zijn achterkleinzoons, een in Nijmegen woonachtige binnenvaartschipper, hangen twee door Jan gede coreerde bordjes van wit porselein. Jan Hoek moet ze in de jaren dertig met schepen en bloe menrand hebben versierd. De decoraties heeft hij in olieverf aangebracht. De bordjes werden in de jaren vijftig van de vorige eeuw cadeau gedaan aan de schilders jongste dochter Dien van Zuidland-Hoek, die vele jaren heeft geholpen in de huishouding van landbouwer Franke Adriaan Padmos en echtgenote Jacoba Adriana de Jonge, op de hofstede Bouwlust in Bruinisse. Voor dit echtpaar heeft Jan het porselein beschilderd. Indirect was het ook een gelukkig gevolg van de eilandelijke aandacht voor de Bruinisser volkskun stenaars, dat omstreeks zestig familiefoto's op karton én een album amicorum werden overge dragen, ter berging in het familiearchief Hoek. Vermeld album werd waarschijnlijk in 1847 aan gelegd door Jan Hoeks oom Guillaume Dominique Hoek (1822-1896), laatst kapitein in het Oostindisch Leger. Het document in de vorm van een doosje met goudgerande losse blaadjes niet groter dan 10x15 cm, bevat gedichten, teke ningen en borduurwerkjes (op geperst en gestanst papier) van de 'amici' in Nederland en Oost-lndië, onder wie ook familieleden. Het doos je zelf - beschermd door een groene kartonnen koker met schroeiplek - is van Zwitserse makelij en bovenop versierd met handgekleurde decoraties van geperst papier. Van Jans grootvader aan vaderszijde Melchior Hoek (1786-1869), toenter tijd gepensioneerd luitenant-kolonel der infante rie en gevangeniscommandant, bevat het album een stichtelijk gedicht uit april 1851, met een symbolische tekening die een magonnieke indruk maakt. Ook de bij elkaar horende in Oost-Indische inkt gewassen pentekeningen van landschappen zijn waarschijnlijk van de hand van deze persoon. Porseleinen bordjes gedecoreerd door Johan C. A. W. Hoek (1860-1948) ca. 1930 (part. bezit). 15

Stad en lande | 2006 | | pagina 17