CURSUSSEN OUD-SCHRIFT Noten 1 Het Zeeuws Archief is in het bezit van de afbeelding van een foetus van een orka, gestrand in 1783 voor de kust van Domburg. Er zijn in de loop der eeuwen diverse afbeel dingen gemaakt van potvisstrandingen, maar dit zijn meest gravures en tekeningen. Een andere opzienbarende gebeurtenis betreft de stranding van een vinvis op 7 oktober 1682 bij Sint Annaland, die indertijd uitgebreid werd beschreven. 2 Tussen 1781 en 1937 vonden er om onver klaarbare redenen aan onze kusten geen pot visstrandingen plaats. Waarschijnlijk is dit de reden dat Hofstede de Groot over een uitge storven soort sprak. 3 Kleurenfotografie bestond nog niet, maar foto's konden wel handmatig worden inge kleurd. Geraadpleegde bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief stad en gemeente Brouwershaven (correspon dentie van Burgemeester en Wethouders en raadsnotulen 1900-1918). - Frans Beekman en Huib Uil, Schouwen-Duiveland en de oorsprong van haar plaatsnamen, Goes 1994. - N. A. Deïst, 'Een familie Hocke op Schouwen- Duiveland'. Zonnemaire 1994 (uitgave in eigen beheer). - C. F. Feltmann en W. Vervoort, Walvisvaart, Gorinchem 1949. - T. G. Jacquesen en R. H. Lambrechtsen, Sperm whale strandings around the North Sea 1994-2004. - B. C. Sliggers en A. A. Wertheim, Op het strand gesmeten. Vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Nederlandse kust, Zutphen 1992. Als u zich bezighoudt met genealogie of u bent geïnteresseerd in de geschiedenis van uw woon plaats of streek, dan komt u vroeg of laat in aan raking met oude archiefbronnen. Het lezen en begrijpen van oude stukken is vaak moeilijk. Wilt u uw leesvaardigheid verbeteren, schrijf dan in voor een van de cursussen georganiseerd door de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland en het Zeeuws Archief. Tijdens de cursus 'Oud-schrift voor Beginners', bij het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland te Zierikzee, komen handschriften uit de periode zestiende - achttiende eeuw aan de orde. Deze zijn voor het merendeel afkomstig uit archieven die op Schouwen-Duiveland betrekking hebben. Naast de aspecten van het oud-schrift wordt ook aandacht besteed aan de vorm en inhoud van de te behandelen stukken en hun belang voor het historisch onderzoek. Behalve de methodiek van het archiefonderzoek komen ook aanverwanten aspecten zoals de chronologie aan de orde. De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert samen met het Zeeuws Archief een cursus 'Paleografie voor vergevorderden' te Middelburg. Het kunnen ontcij feren van oude handschriften is van belang als u onderzoek doet in oude geschreven archiefbron nen. Aan de hand van fotokopieën van Zeeuwse archiefstukken uit de periode vijftiende - achttiende eeuw, wordt u tijdens de cursus vertrouwd gemaakt met verschillende soorten handschriften. De cursus 'Oud-schrift voor Beginners' omvat tien avonden. Nadere inlichtingen worden desge wenst verstrekt door docent H. Uil (tel. 0111- 452317 (kantoor) of 0111-414562 (privé)). De cursus start op maandagavond 22 januari 2007, aanvang 19.30 uur, en wordt gegeven in het Gemeentearchief, dat gehuisvest is in het 22

Stad en lande | 2006 | | pagina 24