VAN DE REDACTIE Dit dikke nummer voor de koude dagen biedt een grote variëteit aan bijdragen. Tussen deze staan advertenties uit de vroegere Zierikzeese kranten uit de tijdsspanne 1820-1940, die u misschien alvast in de stemming van het naderende Sinterklaasfeest kunnen brengen. Van dr. Albert Kort uit 's-Heer Hendrikskinderen, van wie een jaar geleden in Stad en Lande het ver haal over een veldwachter in Duiveland verscheen, kunt u opnieuw een artikel over de ordehandha ving in een Duivelands dorp lezen. In dit artikel laat Kort nu alle veldwachters van Bruinisse de revue passeren. Dit jaar valt een tweetal opmerkelijke gebeurtenis sen te herdenken. Redactielid Betty Blikman- Ruiterkamp heeft over beide geschreven. Over de in 1606 gestrande potvis die zelfs in olieverf ver eeuwigd werd, en over de 250ste sterfdag van Zierikzeeënaar mr. Pieter Mogge (1698-1756) die van Zierikzee een universiteitsstad had willen maken. De andere artikelen zijn geschreven door eindredacteur Sander den Haan, naar aanleiding van twee andere interessante gebeurtenissen: de restauratie van de grafzerk van Pieter Dignus de Vos (1866-1942), archivaris en geschiedschrijver, en het opduiken van onbekend materiaal als uit vloeisels van de tentoonstelling en van het artikel in nummer 113 over leven en werk van de volks kunstenaars Jan en Piet Hoek uit Bruinisse. In "Praet" vindt u de neerslag van het gesprek met een vakman uit maritiem Zierikzee: Cor Tanis uit Nieuwerkerk, vrijwilliger bij Museumhaven Zeeland. Hij is begonnen met de restauratie van het vissersvaartuig Arnemuiden 17 van de organi satie, nadat hij het schip op schaal had nage bouwd. In de bijdrage 'Welkom in Dreischor', in het vorige nummer van Stad en Lande (pag. 22-23), zijn enkele fouten geslopen die moeten worden recht gezet. De woorden: 'de eerste echte benzine pomp van het dorp' zijn historisch gezien niet j X^BEW. EX^^xj juist. De heer A. L. Patmos uit 's-Gravenpolder, geboren en getogen in Dreischor, schreef de redactie het volgende: "In de tweede helft van de jaren twintig van de vorige eeuw vonden er in Dreischor moderniseringen plaats, waarin ik als schoolgaand jongetje bijzonder geïnteresseerd was. De eerste roodkleurige pomp, verscheen op de stoep van smederij Teeuw van Dongen. Hier werd het merk A. P. C. verkocht American Petrol Company, later Standard en Esso). De Koninklijke Shell wilde blijkbaar niet achterblijven, want al snel daarna stond er een gele pomp op de stoep van Jacob Verjaal in de Ooststraat. Hij en zijn broer Nico handelden in rijwielen, petroleum en smeermiddelen. Omstreeks 1950 verdween eerst de Shellpomp en ongeveer tien jaar later ook de andere. De eerste benzinepomp in Dreischor werd zeker dertig jaar vroeger geplaatst dan die van Krijnse Locker." Ook moet nog opgemerkt worden dat Rien Mol, op het moment dat hij de tank van de auto van de loco-burgemeester vulde, bankemployé van beroep was, en niet werkte in het bedrijf van zijn stiefvader. Ook de bijdrage 'Lofdicht over Cornelis Stolk (1799-1874), oud-pastoor te Zierikzee' (pag. 25- 27) bevat een foutje. Dit kan worden rechtgezet na raadpleging van het doopboek 1836-1863, dat nog in beheer is van de parochie Sint Willibrordus en na ontvangen toestemming van het parochiebestuur werd bekeken. Joannes Bohl werd op 8 oktober 1836, de dag van zijn geboor te, gedoopt door pastoor Henricus Hermanus Knaap, terwijl diens opvolger Cornelis Stolk al in Zierikzee werkzaam was. Stolk had op 1 oktober reeds in de nieuwe Zierikzeese parochie het eerste kind gedoopt. Bohl behoorde dus niet tot Stolks eerste dopelingen in Zierikzee. Jeroen Padmos aldaar liet weten dat uit het huwe lijk van genoemde Joan Bohl en Cornelia Petronella Joanna Tachi te Amsterdam in de perio de 1870-1882 vijf kinderen werden geboren; drie zonen en twee dochters. Het laatste kind was de latere advocaat Joachim Rafaël Dante Bohl, gebo- 1

Stad en lande | 2006 | | pagina 3