DE VELDWACHTERS VAN BRUINISSE In de laatste aflevering van Stad en Lande van vorig jaar is aandacht besteed aan de loopbaan van de Ouwerkerkse veldwachter Hendrik Kuzee, die in 1903 na een slepend conflict met burge meester Van der Have de laan werd uitgestuurd.' Het zal voor hem een schrale troost zijn geweest, dat hij niet de enige veldwachter in Zeeland was die problemen had met het gezag. Ook de veld wachters van Bruinisse konden ervan meespreken. De negentiende-eeuwse veldwachters hadden het niet gemakkelijk. Alleen al de vele taken, zoals die waren vastgelegd in het provinciale veldwachters reglement, moeten menig veldwachter voor de nodige problemen hebben geplaatst. Problemen die nog eens werden verergerd door de geringe verdiensten, waardoor de veldwachters tot allerlei bijbaantjes werden gedwongen met het gevolg dat de eigenlijke dienst vaak erbij inschoot. Minstens even belangrijk voor een goed functio neren van de veldwachter was zijn verhouding tot de plaatselijke bevolking. Van een veldwachter werd verwacht dat hij goed met de mensen over weg kon en tactvol optrad. Als handhaver van het gezag mocht hij echter ook weer niet op al te familiaire voet met hen staan. Dat was niet altijd even gemakkelijk, zeker niet in gemeenten als Yerseke en Bruinisse, die in de negentiende eeuw een sterke bevolkinggroei doormaakten en waar betrekkelijk veel mensen woonden die zo hun eigen opvattingen hadden over de handhaving van het gezag. Van cruciaal belang was verder de relatie tussen de veldwachter en de burgemeester. Van de bur gemeester kreeg de veldwachter tenslotte zijn dagelijkse instructies, en het was de burgemeester aan wie hij verantwoording moest afleggen. De eerste veldwachters De eerste veldwachter die Bruinisse heeft gekend was Willem Clique. Naar alle waarschijnlijkheid in 1811 benoemd, zou hij ruim tien jaar in functie Gezicht in de Oudestraat in Bruinisse omstreeks 1910, met rechts het gemeentehuis (Zeeuws Archief, coll. Zelandia lllustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) 4

Stad en lande | 2006 | | pagina 6