man' meer dan zat en besloot te verhuizen. Met bedrijf en al vestigde hij zich in 1891 te Rotterdam. Een flinke aderlating voor de werkge legenheid van Oss en omstreken. Jurgens bleef Oss trouw. Hij stierf in 1907 en heeft het niet meer meegemaakt dat zijn nazaten en die van Van den Bergh in 1927 gingen samenwerken in de 'N.V. Margarine-Unie' Twee jaar later fuseerde men met het Britse Lever Brothers Ltd., waaruit Unilever ontstond. Het Solospeelobject in Oss (foto's Albert Kramer) Opschrift op de margarineverpakking (foto Albert Kramer) Solo als kunst Op de plek in Oss waar tussen 1871 en 1929 de fabrieksgebouwen van Jurgens stonden, staan nu winkels en woonhuizen rondom het Sint Barbaraplein. Het plein is de plek waar zich vroe ger de tuin van de villa van de familie Jurgens bevond. Bijna alle gebouwen zijn afgebroken. In het voormalige administratiekantoor van de fabriek is het popcultuurpodium De Groene Engel, gevestigd. Op het plein is in december 2002 een kunstwerk geplaatst dat herinnert aan het belang van de Jurgens fabrieken voor de industriële ont wikkeling van Oss. Het sterk uitvergrote, maar exact nagemaakte pakje margarine was het idee van kunstenaar Albert Kramer en doet dienst als speelobject. De pakjes hadden in die tijd een blok vorm en de bedrukte omslag was van vetvrij papier. Voor het kunstwerk nam de kunstenaar een aangebroken pakje. De plek waar er een lik uit is genomen, doet nu dienst als trapje van de glijbaan. Solo op Schouwen-Duiveland De margarinefabrikant heeft altijd bijzonder veel reclame gemaakt in kranten. De vroegst gevon den advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode, is te vinden in het nummer van 28 februari 1906. In de hierna volgende jaren stond er minstens een maal in de week reclame voor Solo in de krant. Op 1 april 1910 plaatste kruidenier L. Doeleman uit de Meelstraat te Zierikzee een advertentie waaruit blijkt dat hij het hoofdagentschap bezat. Ook in de comestibleszaak van M. J. Constandse aan de Melkmarkt te Zierikzee werd Solo verkocht. De woorden: Solo, Jurgens en margarine waren twee maal in grote letters op zijn winkelramen geschil derd. In Brouwershaven was Solomargarine te koop bij A. J. Constandse. Vroeger zag je dergelij ke muurreclames vaker, in de oude fotoboekjes van de dorpen op Schouwen-Duiveland kom je ze soms tegen. Een foto uit 1902 laat een dergelijke 18

Stad en lande | 2007 | | pagina 20