muurschildering zien in de kern van Noordwelle, net als op een bord aan de schuur van tramhalte 'Even Buiten' te Oosterland. Op dit moment is er op Schouwen-Duiveland nergens een beter bewaard gebleven voorbeeld te zien dan in Dreischor. Dorpsgezicht J/oordwe//e De verdwenen muurreclame in Noordwelle (uit: 'Schouwen zoals het was', Zierikzee 1974) Reclame in Dreischor Het ligt ons nog vers in het geheugen dat er spra ke van was dat alle reclame-uitingen langs de Zeeuwse wegen -zelfs die van de minicam- pings en boerderijproducten- zouden moeten ver dwijnen, maar zestig jaar geleden was dit ook al een hot item. In januari 1947 werd de 'Ver ordening tot behoud van de Schoonheid van Stad en Land in Zeeland' van kracht, kortweg de 'Schoonheidscommissie' genoemd. Het was ver plicht om een vergunning aan te vragen voor gevelreclame en zij beoordeelde de aanvragen. In het archief van de Gemeente Dreischor is nog iets terug te vinden over de deze commissie. In juni 1949 vroeg A. Overweel, Ring D159 (nu huisnum mer 4 te Dreischor) vergunning aan om een licht bak aan de muur aan te brengen. Daarvoor kreeg hij geen toestemming, uit het oogpunt van wel stand. Wel ging deze mededeling gepaard met het advies dat een uithangbord passender zou zijn. Zijn opvolger als kastelein van De Drie Schapen, W. H. Lems, deed andermaal zo'n poging in september 1958, maar ook deze haalde het niet. Een ander voorbeeld was dat van de firma 'Alvana' te 's-Gravenhage. Zij vroeg voor de hele provincie vergunning aan om op alle panden waar rookwaar te koop was, het opschrift 'Roxy' aan te brengen. Hiervoor verkreeg men geen toe stemming, aanvragen moest per plaats en per pand gebeuren. Kennelijk gebeurde dit, want de naam van het sigarettenmerk was later alsnog op veel gevels te lezen. srcels uit Costcrlar.il. Muurreclame op de schuur bij Even Buiten te Oosterland (uit: 'De stoomtram op Schouwen- Duiveland', Klaaswaal 1989) De gevel van de kruidenier De voorzitter van de oudheidkundige vereniging 'Stad en Lande', dr. J. J. Westendorp Boerma, stuurde in oktober 1956 een brief naar de gemeente Zierikzee met kritiek op het verval en de slechte staat van onderhoud van vele monumen ten in de stad. De nieuwe lantaarnpalen waren hem een doorn in het oog, evenals de vele ontsie rende reclame, uithangkastjes, spandoeken en vlaggen. En dan die lelijke verlichte letters van de Nutsspaarbank! Hij verfoeide ze en trok ten strijde. Hoewel er geen bewijsmateriaal is gevonden voor het nu volgende verhaal, is het te mooi om niet te vertellen. In de jaren vijftig van de twintigste eeuw was er kritiek op de 'Solo marga rine' reclame aan het pand Zuidstraat 12 te Dreischor. Het was lelijk, ontsierend en overbodig. 19

Stad en lande | 2007 | | pagina 21