Kortom het moest verdwijnen, volgens dezelfde Westendorp Boerma. Van Dixhoorn sr. dacht daar heel anders over. Het zat er al lang en het zat er goed! Op den duur kwam het tot een proces. Helaas werd de kruidenier veroordeeld tot het ver wijderen van de reclame en het betalen van de proceskosten. Hij wond zich daar zo over op, dat hij het hele vlak gewoon zwart schilderde. Een gemakkelijke en voordelige oplossing voor Van Dixhoorn. Maar wat bleek? De zwarte verf was van minder goede kwaliteit dan die van de recla me zelf. Langzamerhand verdween het zwart onder de invloed van het weer en kwam vooral het woord Solo weer tevoorschijn. De restauratie Inmiddels zijn we meer dan vijftig jaar verder en is de smaak veranderd. Veel mensen vinden oude reclameschilderingen prachtig. Ze doen ons den ken aan rustiger tijden, waarin de mensheid nog niet elk moment van de dag werd overspoeld door reclame-uitingen. De Solo muurschilderingen draagt bij aan het nostalgische beeld van het mooie ringdorp Dreischor en daarom is deze het behouden waard. De Stichting Beschermd Erfgoed Schouwen-Duiveland (die ook de vm. waterzuivering aan de Welleweg beheert) nam het initiatief tot restauratie. Cor van Dixhoorn ver leende van harte toestemming voor het werk aan zijn gevel. Voor het uitvoeren van de klus viel de keus op restauratie atelier Wendy Schoenaker uit 's Hertogenbosch. Om de benodigde gelden te verwerven werden er fondsen aangeschreven. Zes van hen doneerden een bedrag. Unilever België - het bedrijf dat het merk Solo nog voert - stond garant voor de helft van de kosten. Ook leverde zij grondstoffen voor de pannenkoeken, waarop de bevolking van Dreischor werd getrakteerd bij de feestelijke onthulling van de gerestaureerde recla me. Deze vond plaats op 2 juni 2007. René Paul Jurgens, voorzitter van het Anton Jurgens Fonds, verrichtte de eigenlijke onthulling. Cor van Dixhoorn maakte de tekst van het bord aan zijn gevel, waarop in het kort de geschiedenis te lezen valt, zichtbaar. De muurreclame kan weer lange tijd mee! Betty Blikman-Ruiterkamp De Dreischorse muurreclame in gerestaureerde toestand (foto Hugo Doeleman, Dreischor) Bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief gemeente Dreischor (doosnrs. 7, 12 en 19). - GASD, Archief Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. - GASD, Zierikzeesche Nieuwsbode 1900-1930 -www.Kramer-kunstwerken.nl (geraadpleegd juni 2007) - www.werkbieb.nl/deaartsvaders.htm (geraadpleegd juni 2007) 20

Stad en lande | 2007 | | pagina 22