EEN FAMILIE CATS SINDS DE ACHTTIENDE EEUW OP SCHOUWEN-DUIVELAND computer heeft. U kunt gebruik maken van de computers in de studiezaal van het Zeeuws Archief. Tevens gaat docent Jaap Zondervan in op de specifieke Zeeuwse kanten van voorouderon- derzoek. Zowel theoretisch als praktisch worden de mogelijkheden en moeilijkheden op genealo gisch gebied in Zeeland verkend. Ook aan moder ne manieren van verwerking van door de cursist zelf in de aanwezige Zeeuwse bronnen gevonden gegevens, wordt aandacht besteed. Informatie en aanmelden Beide cursussen worden georganiseerd door Zeeuws Archief en de Zeeuwse Volksuniversiteit en duren 8 avonden van 19.30 - 21.30 uur. De eerste les is op dinsdag 2 oktober in het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. De deelnamekosten voor beiden cursussen bedra gen 98,00 voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief. Niet-leden betalen 115,00. U kunt zich aanmelden via het ZVU-bureau (Spanjaardstraat 51), Postbus 724, 4330 AS Middelburg, telefoon 0118-634800, e-mail zee- land@volksuniversiteit.nl, met gelijktijdige over making van het cursusbedrag op giro 49.86.53 t.n.v. ZVU te Middelburg o.v.v. naam, adres en cursusnaam. Kijk voor meer informatie over het cursusaanbod van het Zeeuws Archief op: www.zeeuwsarchief.nl educatie cursussen. In mei 2005 verscheen van de hand van Marjan Berk het boek Het bloed kruiptover haar zoek tocht naar haar voorouders Cats. In augustus van dat jaar schreef de auteur in nummer 113 van Stad en Lande, dat haar hoop erfdochter te zijn van Vader Cats ijdel was gebleken. Haar conclusie is juist: het is niet aannemelijk dat de familie Cats op Schouwen-Duiveland afstamt van Brouwershavens beroemde zoon Jacob Cats gezicht op Jïieuwerkprk Dorpskern van Nieuwerkerk gezien vanaf de Weststraat in de eerste decennia van de twintigste eeuw (Zeeuws Archief, coll. Zelandia lllustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) (1577-1660). Maar hoe zit het eigenlijk met de familie Cats? Op Schouwen-Duiveland wonen nog altijd enkele leden van de familie Cats: mevrouw Janna Hendrina Tanis-Cats (1918) en twee van de zes kinderen van Johan Cats (1921- 2006) en Jacomina de Vlieger: Freek Cats en Anneke Bil-Cats, allen geboren te Nieuwerkerk. Zijn zij leden van de vermogende Zierikzeese familie Cats? Ja, wel degelijk, maar dan wel bijzondere. Nieuwerkerkse naamdragers Arbeider Nicolaas Pieter Cats (1862-1942) was een actief lid van de Nieuwerkerkse gemeen schap. Hij was vrijwel vanaf de oprichting in 1906 tot 1939 bestuurslid van de School met de Bijbel te Nieuwerkerk (vanaf omstreeks 1919 was hij secretaris). Daarnaast was hij ouderling van de Gereformeerde Kerk van Nieuwerkerk vanaf de verzelfstandiging in 1899. Hij bleef dit tot 1910 toen hij zich aansloot bij de plaatselijke Gereformeerde Gemeente. Nicolaas Pieter Cats werd op 18 november 1862 te Nieuwerkerk geboren ten huize van zijn groot moeder Jozina Overbeeke-Slootmaker, weduwe van Pieter Overbeeke. Zijn moeder Geertruida Overbeeke, op 16 februari 1830 te Nieuwerkerk 13

Stad en lande | 2007 | | pagina 15