HUIS VAN NASSAU TE ZIERIKZEE NA 350 JAAR TER ZIELE Sir;-- Een nostalgische wandeling door Zierikzee bracht me enige tijd geleden op de Schuithaven. Doorlopend richting Lange Nobelstraat viel me op de hoek van die straat en de Hoge Molenstraat iets vreemds op: het vanouds bekende etablisse ment Huis van Nassau was van al zijn uiterlijke kenmerken ontdaan en zag er kaal en verpauperd uit. Maar de deur stond uitnodigend open. Nieuwsgierig naar de inwendige toestand van de gelagkamer, waar in het begin van de twintigste eeuw mijn overgrootouders de scepter zwaaiden, ging ik naar binnen. Een aardige meneer van de Dierenbescherming was er bezig een rommel markt voor te bereiden, en graag bereid om te vertellen dat het Huis van Nassau als café-restau rant had opgehouden te bestaan. Het complex zal worden gesloopt en een appartementengebouw zal in de toekomst zijn plaats innemen. Een ver- •i Huis van Nassau in 1905 (Zeeuws Archief, prent briefkaart coll. Gemeentearchief Schouwen- Duiveland) kenning van de achterkant van het gebouw met de eveneens tot het pand behorende Graanbeurs, leerde dat het geheel in een dusdanige vervallen staat verkeert dat sloop waarschijnlijk de enige nog reële optie is. De sloop betekent het einde van een gebouw waar sinds 1657 onafgebroken het 'horecabedrijf' in al zijn hoedanigheden werd beoefend. Op 9 maart van dat jaar verkreeg de in het huidenvet- tersambacht geschoolde Zierikzeeënaar Jacob Jansz. van der Steyn de eerste tapvergunning voor zijn herberg, die toen al de naam "Huys van Nassauwe" droeg. Slechts met een onderbreking gedurende de Franse tijd, toen van overheidswe ge de naam moest worden gewijzigd in "Het Logement van Zierikzee", is dus 350 jaar onafge broken het Huis van Nassau een begrip geweest voor Zierikzee. Tot voor kort was het etablisse ment het oudste 'koffiehuis' van deze stad. Ongeveer vijfentwintig eigenaars hebben sinds 1657 voor kortere of langere tijd het Huis van Nassau uitgebaat. Hun namen zijn opgenomen in de lijst die als bijlage bij dit artikel is opgenomen. Het Huis van Nassau was van oudsher een cen trum voor agrarisch Schouwen-Duiveland. Land bouworganisaties hielden hier hun vergaderingen en op marktdagen ontmoetten boeren er de afne mers van hun producten. De naam van de socië teit 'Landbouw en Handel', die zijn domicilie had in het Huis van Nassau, is hiervan het bewijs even als de naam Graanbeurs voor de bijbehorende zaal aan de achterzijde van het pand. In de tijd dat riemwagens en andere gerijtjes voor Schouwen-Duivelandse boeren nog de vervoer middelen waren om de wekelijkse marktdag in Zierikzee te bezoeken, bood het Huis van Nassau met een stalhouderij voor vijftig span paarden 'parkeergelegenheid'. In later jaren was de bovenzaal het centrum van de gezelligheids- en toneelvereniging 'Onderling Kunst Genot' (OKG) voor jonge boerenzonen en -dochters. De verbastering van deze naam in 12

Stad en lande | 2007 | | pagina 14