Klassen gingen in april van dat jaar onder leiding van onderwijzers en personen uit de vogelwacht gelederen met zelfgetimmerde nestkastjes de bos sen in. Enkele honderden genummerde nestkast jes moet deze actie hebben opgeleverd. De plaat sen werden op een kaart aangegeven, waardoor het in de zomermaanden mogelijk was te zien of "de gevederden" de nestkastjes ook hadden benut. Drie jaar later startte de afdeling met aanleg en onderhoud van een wilde plantentuin achter het Gravensteen in Zierikzee. Wie zin had, kon op een woensdagavond onkruid komen wieden. Diverse nummers van de 'Dwergstern' vertellen over de vor deringen en aanwinsten van de tuinierende jeugd. In de jaren zeventig veranderde de aard van de activiteiten. In 1976 was de 'Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland' ook als afde ling van het 'Instituut voor Natuurbeschermings educatie' (IVN) gaan fungeren. De eerste actie van de nieuwe IVN-afdeling was het organiseren van een IVN-Natuurgidsencursus. De toenmalige jeugdcoördinatoren Attie Fransen van de Putte en Freek Fokkert volgden deze cursus. De Werkgroep Schoolbiologie, in de jaren tachtig door de 'Natuur- en Vogelwacht' ingesteld, werk- Het zoeken van domaniale dennen voor het ophangen van nestkastjes door Burghse school kinderen in april 1965, met oud-secretaris Nico Lysen (coll. Arie Damman te Burgh-Haamstede) te samen met de Jeugdvogelwacht. Zij begeleidde de jeugdleden met leskisten en zogenaamde 'natuurouders'. Fokkert en Fransen van de Putte wisten vernieuw de methodes in praktijk te brengen, met meer zelfstandig werk voor de kinderen. De kinderen werden gestimuleerd om hun zintuigen te gebrui ken: ruiken aan planten (bijvoorbeeld aan de ege lantier die naar zure appels ruikt) en luisteren naar vogelgeluiden. Met het terreinbeheer houden de kinderen zich vanaf die tijd graag bezig. Onder lei ding van Staatsbosbeheer snoeiden coördinatoren en jeugdleden in de Schelphoek. In het GADRA- bos rooiden ze berken om de heide een kans te geven. Jeugdcoördinatrice Rita de Ligt-van der Zee, de tweede leidster van de Werkgroep Schoolbiologie, trachtte in de jaren zeventig en tachtig de nieuws gierigheid te prikkelen door de kinderen allerlei onderzoekjes te laten doen. Buiten konden ze met werkbladen (met opdrachten) werken en met door De Ligt van afbeeldingen van planten en die ren voorziene zoekkaarten. De materialen die ze daarbij nodig hadden, zoals de waterkijker, maak te de leiding meestal zelf. Er was weinig geld om kant-en-klare veldwerkmaterialen aan te schaffen. In 1982 werden de inspanningen van de leiding bekroond met de Vijverberg-Lysenprijs. Jeugd coördinatrice Annemarie Zuidweg heeft de prijs namens de Jeugdvogelwacht in ontvangst geno men, uit handen van vogelwachtvoorzitter Frans Jansen. De versierde oorkonde hangt nog in het kantoor van het NME-centrum Schouwen- Duiveland (Activiteitencentrum Ecoscope). De activiteiten van de laatste twee decennia van de vorige eeuw lijken de moeite waard te zijn geweest. Ook nu nog zijn de kinderen enthousiast met het terreinbeheer bezig, waarbij het vooral om het knotten van wilgen gaat. Kindertijdschrift In 1957 kreeg de jeugdafdeling een eigen blad. Geen Sterna meer voor de kinderen, maar een 'Dwergstern'. De initiatiefnemers tot de productie van 'De Dwergstern' waren de Zeverings en Renessenaar B. Boot junior, volgens het jaarver slag van vermeld jaar. Van dit tijdschrift zijn geluk kig nog vele exemplaren bewaard gebleven. Plet verschijnt in de periode van zijn bestaan eerst vier maal, dan tweemaal per jaar. 26

Stad en lande | 2007 | | pagina 28