de dwergstern JiibiCcum uitgave 'Duie/igste/m J}eugd eAlabu/t en Aiogeüuiactit öcfiomden ^Duiueiktncf Voorkant van het jubileumnummer van 'De Dwergstern' Trots meldt nummer twee van de tweede jaar gang dat de 'Jeugdvogelwacht' 400 leden telt. Het wordt een prettig idee gevonden dat er zoveel vogelbeschermers zijn. Met het blad werd het doel niet voorbijgeschoten, zoals de Zierikzeesche Nieuwsbode in maart 1965 de lezer meldt: "Zoals bekend tracht de 'Vogelwacht Schouwen- Duiveland' al vele jaren lang en met veel succes overigens, vooral de jongeren meer liefde voor de vogels bij te brengen. Ze doet dit via het bekende periodiekje 'Dwergstern' en ook worden af en toe speciale middagen voor de jongelui gehouden." Afgezien van dit blad heeft de organisatie de inte resse onder de jeugdleden en de andere kinderen op het eiland, nog met ander materiaal trachten bevor deren. Voorbeelden hiervan zijn de speciale natuur- boeken, schoolplaten en prentbriefkaarten. Nico Lysen, in de jaren vijftig en zestig ook jeugdcoör- dinator, schrijft in een van de Dwergsternnummers dat bestudering van de eilandelijke natuur leidt tot het besef van de grote rijkdom van het woongebied: "Je ziet het verband tussen veel dingen, en je ont dekt dan pas goed hoe rijk en interessant vele plaat sen op Schouwen zijn."5 Geëerde vogelaars Het was in de periode van de tweede voorzitter van de 'Vogelwacht Schouwen-Duiveland' dat de plotseling overleden penningmeester Piet den Haan, uit waardering voor "zijn veelzijdig vereni gingswerk", postuum nog tot erelid werd benoemd.6 Hij kan als de grondlegger van de jeugdafdeling worden beschouwd. Het erelidmaatschap viel ook het naar Drente ver trekkende echtpaar Zevering-Tolhoek ten deel, dat zoveel voor de jeugdleden had betekend. De lijst van ereleden in jubileumpublicatie Natuur, land schap, mensen vermeldt meer klinkende namen uit de beginjaren van de 'Jeugd Natuur- en Vogelwacht'; die van secretaris Nico Lysen en gewoon bestuurslid Johannes Vijverberg. De opsomming lijkt een leemte te vertonen: de lege plaats waar de naam had moeten staan van 'inval- juf' Do Lysen-Beerens, naar alle waarschijnlijkheid de bedenkster van de jeugdafdeling. Sander den Haan Met dank aan de dames Rita de Ligt te Noordgouwe, Jojet Lysen te Maastricht, Renée Lysen te Middelburg, en de heren Arie Damman en David Vos te Burgh-Haamstede. 27

Stad en lande | 2007 | | pagina 29