NOTEN 'Jaarverslag Vogelwacht Schouwen en Duiveland 1956' pag. 9. Pieter Marinus den Haan (1908-1964) (grootvader van de auteur), ambtenaar Rijksdomeinen (1ste voorwerker en admi nistratieambtenaar), medeoprichter Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, controleur-Vogelwet 1936 en natuur- gids 'Instituut voor Natuurbeschermingseducatie'; maakte de conceptkaart volgens welke in de jaren vijftig de voetpa den in de latere Boswachterij Westerschouwen werden aangelegd. 3 Nicolaas Henri Lysen (1911-1978), ambtenaar Rijksdomeinen (opziener), medeoprichter Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, controleur-Vogelwet 1936 en natuurgids 'Instituut voor Natuurbeschermingseducatie'; heeft als bosbouwer en natuurbeschermer zijn stempel op het gebied [lees: de domamale duinen] gezet, ook wat betreft de recreatievoorzieningen" (De Kop van Schouwen pag. 225), tr. Amsterdam 1948 Dorothea Sophia Beerens (1916-1996) (uittreksel persoonkaarten coll. Centraal Bureau voor Genealogie). 4 Johannes Vijverberg (1880-1965), hoofdonderwijzer te Noordgouwe, genoot vooral bekendheid vanwege zijn vogelfoto's en publicaties over ornithologie. 5 'Jubileumuitgave De Dwergstern 2007' (bijdrage 'Natuurwaarnemingen toen en nu'). 6 Den Haan's grote liefde voor vogels raakte na zijn overlijden binnen de familie niet in de vergetelheid. Toen na zijn vroe ge overlijden zijn jongste broer, leraar Nederlands Johan J. den Haan, en schoonzuster Jannie den Haan-de Later naar hun geboortegrond terugkeerden, namen zij vrijwel direct de gidstaak op hun schouders. Zij verzorgden tot in de jaren negentig excursies in de Meeuwenduinen. Voornaamste geraadpleegde bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland 1949-1992. - 'Jubileumuitgave De Dwergstern 2007: Toen en nu Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland'. - Frans Beekman, 'Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland 1949-1999', in: Natuur, landschap, men sen: Vijftig jaar Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (1999). - Frans Beekman, De Kop van Schouwen onder het zand: Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland, z.p. 2007 (proefschrift). - www.zmf.nl: bijdrage 'Onder de leden' van Bram Coomans, gepubliceerd in Wantij, het kwartaalblad van de Zeeuwse Milieufederatie (geraadpleegd oktober 2007). En dan vangt de glorierijke intocht aan. Voorop gaat de Commissie van ontvangst, waartoe Jan's vader behoort. Dan volgt het muziekgezelschap „Crescendo'' van Drei- schor, dat er lustig op los blaast. Daarna het middelpunt van den stoet: Sint-Nicolaas, ge zeten op zijn schimmel en door zijn vier zwarte knechts omgeven. Ten slotte de wa gen, met de kisten en verdere bagage, door den bisschop uit Spanje meegebracht. 28

Stad en lande | 2007 | | pagina 30