De Gomme de stiefvader van de ter sprake geko men Hadrianus Beverlandus, later berucht en beroemd Zeeuws filoloog, jurist en vrijdenker die de atlas met Nederlandse vestingplannen van De Gomme compileerde.6 In fort Lillo werd eind jaren vijftig een dochter met de naam Katharina geboren. Moeder Katharina van Deynse overleed in 1666 te Middelburg, waarna De Gomme in 1667 in Engeland her trouwde met Katherine Lucas, die evenals Bernard de Gomme in 1685 overleed. Beiden werden begraven in de Saint-Catherine's Chapel van de Londense Tower.7 Kaart Beschouwen we de Zierikzeese kaart van Bernard de Gomme, dan valt op dat de omtrek en de weergave van de muurtorens nog het meest over eenkomt met de werktekening van Zierikzee uit circa 1570 in het Archivio di Stato te Turijn.8 Voorts is er een zeer sterke overeenkomst met een kaart in het Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, die gedateerd is op 1648, die op zijn beurt een werktekening lijkt te zijn voor de kaart van Bernard de Gomme.9 Lijkt te zijn, want op deze kaart ontbreken onder andere de twee nogal geprononceerde bastions aan de zuidzijde van de Nieuwe Haven, die ook niet afgebeeld staan op de kaart bij Blaeu uit 1645 maar wel voorkomen op de kaart van Zacharias Roman uit circa 1660. Op de kaart van De Gomme wordt het Kaaskens- water omscheven als "zeer diep water". De Noordhavenpoort staat beschreven als Haven poort; Nobelpoort, Zuidwellepoort, en Westpoort met hun eigen naam, terwijl de Hoofdpoort aan geduid is met de ook wel bekende naam Schutterspoort. Verder staat de Karnemelksvaart dui delijk aangegeven, zelfs met het boogje in de stads muur naar binnen gericht (als onderscheid ten opzichte van de muurtorens). Het bassin Den Houwer aan de noordzijde van de stad staat er duidelijk op, evenals de Schuithaven, Zwemhaven, Nieuwe Haven, het Dijkwater met zoutketen en de scheepstimmer werf.10 In de Oude Haven zijn de bruggen aangege ven en de Sint Lievensmonsterkerk staat ook ingete kend. Curieus is dat de Zuidhavenpoort is aangege ven als "Visserspoort". Tenslotte is onderaan de kaart een aanzicht van Zierikzee geplakt, dat afkomstig lijkt te zijn uit Speculum Zelandiae, een publicatie van ongeveer 1660. Afbeeldingen hieruit zijn ook bij som mige andere kaarten uit de atlas van Bernard de Gomme geplakt, vermoedelijk door zijn stiefzoon Hadrianus Beverlandus. De waarde van de kaart van Bernard de Gomme is wel dat ze als eerste een accu raat beeld geeft van de nieuwe fortificaties aan de zuidzijde van de Nieuwe Haven, het zogenaamde Oranjebolwerk. Deze verdedigingswerken kwamen gereed in het jaar 165211. Daarmee komt vast te staan dat de kaart gemaakt moet zijn tussen 1652 en 1660 (het jaar van De Gomme's definitieve vertrek naar Engeland). Gezien het feit dat Bernard de Gomme tussen 1656 en 1660 woonachtig was in Middelburg, ligt het voor de hand te veronderstellen dat de kaart in deze jaren vervaardigd is. Met dank aan prof.dr. J. M. G. Leune te Capelle aan den IJssel voor het ter beschikking stellen van zijn notities over het geslacht De Gomme. Frans Westra NOTEN 1 H. Brug mans, Verslag van een onderzoek in Engeland naar archivalia belangrijk voor de geschiedenis van Nederland, Den Haag 1895. F. Nagtglas, Zelandia lllustrata II (Middelburg 1880) cat.nr. 466; Nagtglas schreef wel een kaart van de verdedigings werken en kwartieren van Staatse en Spaanse troepen van de hand van De Gomme van de schans Sint Job bij Sluis uit 1640 abusievelijk toe aan Bernardus de Coninck. 2 British Library (Londen), Kings Top. Collection cm 21 (4 Table 48), fol. 55. De stad is ten gevolge van een leesfout omschreven als 'Dierrickzee'. 3 J. M. G. Leune, Lillo en Liefkenshoek 1 ('De geschiedenis van twee Scheldeforten 1585-1786'), Brussel 2006 pag. 137, 139, 204, 452, 500 en 543-544; J. M. G. Leune, Lillo en Liefkenshoek 2b ('repertorium van personen in en nabij deze Scheldeforten 1585-1786'); namen G-0 (Brussel 2006) pag. 59-60. 4 A. Saunders, Fortress builder Bernard de Gomme, Charles U's military engineer, Exeter 2004 pag. 16. 5 Leune, Lillo en Liefkenshoek 1 pag. 479 en 2b pag. 60. 7

Stad en lande | 2007 | | pagina 9