"VOGELBESCHERMERS VAN DE TOEKOMST GESCHIEDENIS VAN DE JEUGD NATUUR- EN VOGELWACHT SCHOUWEN-DUIVELAND H Meer dan vijftig jaar geleden werd de 'Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland' in het leven geroepen. Op basis van het blad van de jeugdleden van de eilandelijke natuurorganisa tie, werd afgelopen zomer het 50-jarig jubileum gevierd. Het betreft een afdeling van de eind jaren veertig opgerichte 'Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland', die later als een werkgroep voortleefde. Het jeugdlidmaatschap van de vereniging was van den beginne af aan gewenst, om te proberen de jeugd bewust te maken van de waarde van het rijkgeschakeerde vogelleven op haar eiland. Eenmaal van de waarde doordrongen zouden, naast de volwassen leden, ook de jeugdleden als wachters van de vogelstand hun verantwoorde lijkheid kunnen nemen. Het in navolging van ouderen systematisch plunderen van nesten moest worden bestreden. Grutto, tureluur, kievit, kluut en wulp verdienden het in rust en veiligheid te kunnen broeden. Vroege vogelaars Waakzaamheid had de aanleiding gevormd tot de oprichting van de in Zeeland pionierende natuur organisatie. Talloze excursies, film- en diavoorstel lingen, onderzoeksopdrachten, causerieën en knutselbijeenkomsten zijn hierop gevolgd om de kinderen te leren over het vogelleven op het eiland. Ruim een halve eeuw is het intussen, dat de kinderen op Schouwen-Duiveland door de inspanningen van het jeugdonderdeel van de organisatie met de levende natuur vertrouwd kun nen raken. Gedurende de eerste jaren van haar bestaan vond de werving van jeugdleden veelal op de scholen plaats, waardoor grote aantallen nieuwelingen ineens konden worden ingeschre ven. Vijftig jaar geleden waren er al 275 kinderen lid. De Brouwershavense wachtmeester Slieker heeft zich ingezet voor de werving van jeugdleden buiten de Westhoek. Het maartnummer van ver enigingsorgaan Sterna memoreert in 1959, dat de nagenoeg 100 jeugdleden in Brouwershaven door hem waren aangebracht. Speciale afdeling Volgens de jaarrekeningen bestond de afdeling 'Jeugdvogelwacht Schouwen-Duiveland' al in 1956. "De toekomstige vogelbeschermers kun nen uit deze groep groeien", was de opvatting toen.' Uit de constatering in het septembernum mer van Sterna van dat jaar, dat de politie en de controleurs-Vogelwet de vogels niet afdoende kunnen beschermen, spreekt de noodzaak tot bewustwording van de jeugd op het eiland. Struinende kinderen veroorzaakten teveel schade. Het waren aanvankelijk de bestuursleden Piet den Haan2, Nico Lysen3 en Johannes Vijverberg4 die zich sterk maakten om op Schouwen-Duiveland de aandacht van de jeugd te vangen. Een dame was hen voorgegaan: de uit Amsterdam afkomsti ge invalkracht bij het lager onderwijs in de Westhoek Do Lysen-Beerens. Deze, meest achter de schermen ondersteunend echtgenote van secretaris Nico Lysen, had waarschijnlijk al het idee voor de oprichting van de eerste vogelwacht in de provincie geopperd.' Zij had als lid van de Penningmeester Piet den Haan, in zomeruni- form Rijksdomeinen, tijdens een excursie door de Meeuwenduinen in de jaren vijftig (foto coll. auteur) 24

Stad en lande | 2007 | | pagina 26