DE VAN IJSSELSTEIJNLAAN TE ZIERIKZEE Jeroen Padmos Van oudsher lijkt de traditie te bestaan om straten te vernoemen naar prominenten. Naast het Koninklijk Huis mogen veelal lokale bestuurders dit voorrecht genieten. Zo werden de straten in de Zierikzeese wijk Malta vernoemd naar oud-burge meesters en leden van de stedelijke vroedschap. Ook minder bekende inwoners van verschillende plaatsen op het eiland viel deze eer te beurt. Hierbij kan gedacht worden aan Jan Kip te Dreischor, dokter De Koek in Bruinisse en Merientje Vis te Noordgouwe. Echter, Schouwen- Duiveland bracht in het verleden twee staatslieden van formaat voort: Jacob Cats, inmiddels geëerd met een eigen straat, en de vergeten Zierikzeeënaar Hendrik Albert van IJsselsteijn. Hendrik Albert van IJsselsteijn werd op 6 decem ber 1860 te Zierikzee geboren, als zoon van een gelijknamige vader en van Maria Jacoba Goemans. Beide ouders stamden uit bekende Schouwen-Duivelandse families. Met name de familie Van IJsselsteijn had in voorgaande eeuwen belangrijke posities in het bestuur van zowel de stad Zierikzee als van het gewest Zeeland bekleedt. Nadat Hendrik Albert de stedelijke H.B.S. had doorlopen, besloot hij in Delft te gaan studeren. Als civiel-ingenieur kwam hij eerst in dienst van de Waterstaat te Den Haag en vervolgens bij de Dienst van Gemeentewerken te Rotterdam. Bij laatstgenoemde Dienst leverde Van IJsselsteijn een belangrijke bijdrage aan de uitbreiding van de Rotterdamse havens. Op 1 oktober 1908 werd Van IJsselsteijn benoemd tot Algemeen Inspecteur en een jaar later tot "Directeur-Generaal van den Arbeid". In 1918 nam hij, hoewel geen lid van een politieke partij, als minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zitting in het kabinet Ruys de Beerenbrouck. In 1920 volgde tussentijds het ambt van minister van Marine. Wegens de ophef fing van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel werd in 1922 aan Van IJsselsteijn eervol ontslag verleend. De politieke carrière van Van IJsselsteijn kenmerkte zich door de problematiek van de afwikkeling van de Eerste Wereldoorlog en de naderende crisis. Ook na zijn loopbaan als Ir. Hendrik Albert van IJsselsteijn, 1860-1941 (Afbeelding Nationaal Archief, fotocollectie Arbeidsinspectie, bestanddeelnummer 256-5051 minister bleef Van IJsselsteijn maatschappelijk zeer actief. Zo was hij jaren achtereen betrokken bij de aanleg van havens in Zuid-Afrika en Polen. In 1924 werd Van IJsselsteijn lid van de Zuiderzeeraad. In deze laatste functie heeft hij ondermeer een bijdrage geleverd aan het tot standkomen van de Afsluitdijk. Voorts verwierf Van IJsselsteijn naam als publicist over elektrici teitsvoorziening, zuivering van afvalwater en de aanleg van havens. Hendrik Albert van IJsselsteijn overleed in 1941 Een groter blijk van waardering zou Schouwen- Duiveland deze oud-inwoner en politicus niet kun nen geven dan hem te eren met een Van IJsselsteijnlaan in een van de nieuwe wijken rond Zierikzee. Geraadpleegde literatuur Biografisch woordenboek van Nederland dl. 2 (Den Haag 1985). 9

Stad en lande | 2008 | | pagina 11