"ALS EEN KIND ZO BLIJ DAT WE IETS TERUGVONDEN" Marga Haas VERHALEN OVER VOORWERPEN DIE DE WATERSNOODRAMP "OVERLEEFDEN" November 2006. Mevrouw Oosse vraagt haar dochter het zilver te poetsen. Zelf kan ze die klus niet meer klaren, want mevrouw Oosse heeft al een tijdje pijn in haar handen. Maar het bestek, dat moet er goed uitzien. Want het is onderdeel van haar uitzet en het is haar dierbaar. Als de zesde vork weer glimt, vallen de handen van de dochter ineens stil. "Ma", zegt ze, "hoe kan het nou datje dit bestek nog hebt!?" Moeder draait haar hoofd en kijkt haar dochter vragend aan. "Hoe bedoel je?" "Nou, toen jullie net getrouwd waren kwam De Ramp en jullie huis heeft het toen toch begeven. Hoe kan het dan dat je dit bestek nog hebt?" Moeders gezicht betrekt. En ze vertelt haar verhaal over de Watersnoodramp van 1953. De ramp, die altijd een rol gespeeld heeft in het gezin, maar waarover nooit echt gesproken werd. Nu verneemt de dochter hoe het kan dat het zilveren bestek er nog is. Haar vader en moe der zijn, voordat hun huis definitief instortte, nog een keer terug geweest met een bootje. Ze kon den op zolder komen en de dingen die ze in de nacht van de ramp in allerijl naar boven gebracht hadden, meenemen. En één van de geredde voor werpen was het tafelzilver. Fotoreportage Nu wil het geval dat de dochter, Corien de Witte- Oosse, juist van de docente van haar fotografie cursus opdracht had gekregen om na te denken waarover ze een fotoreportage zou willen maken. "Dit is een mooi onderwerp", vertelde ze op de volgende bijeenkomst van de cursus aan de groep. "Mensen die de Watersnoodramp hebben meegemaakt op de foto zetten met een voorwerp dat ze nog hebben van vóór het water, dat ze op de één of andere manier hebben weten te redden. Want mijn ouders hebben al dit verhaal van hun tafelzilver. Zo zullen er toch wel meer mensen te vinden zijn!?" Ik nam deel aan dezelfde fotocur sus en bij mij ging een lichtje branden. Dit was een mooi idee! Veel te mooi om het "alleen maar" bij foto's te laten. "Weet je wat", riep ik spontaan, "Ik ga met je mee naar die mensen en dan schrijf ik hun verhaal op. Zonde om ze alleen te fotogra feren. Hun verhaal is vast ook de moeite waard." En zo geschiedde. Na diverse oproepen via radio en huis-aan-huisbladen bleken er 25 mensen bereid hun verhaal te vertellen en hun geredde voorwerp te laten zien. En de verhalen overtroffen onze verwachtingen. Elke keer als we weer in de auto zaten, van een interview terug naar huis, ver zuchtten we tegen elkaar: "Wat een verhaal weer! Wat een cadeau!" De openheid en de bereidheid van de mensen om te vertellen over zo'n ingrijpend deel van hun leven, trof ons tel kens weer en stemde ons dankbaar. We werden er vaak stil van. Rampnacht We verzamelden zo 25 verhalen van mensen die de ramp meemaakten. Van de geïnterviewden woonden er 12 destijds op Schouwen-Duiveland. We vroegen hen naar hun ervaring van de ramp nacht en de dagen erna, praatten over hoe het water hun leven had beïnvloed en welke rol het nu soms nog speelt. En we vroegen uiteraard naar het voorwerp dat aanleiding was om met ons over de ramp te praten. Er werd gehuild, gezucht, gegniffeld en gelachen, getrild, gesnoven en gebeefd. Soms spraken mensen luid, alsof ze boven het geluid van het aanstormende water uit moesten komen, soms fluisterden ze uit ontzag. Soms overspoelde men ons met woorden, soms waren de mensen een tijdlang stil. Maar wat vrij wel iedereen vertelde, was dat de ramp een grens was in hun leven. Een moment, dat niet weg te denken is uit de levensgeschiedenis en dat voor velen bepalend is geweest. Er is in het gezin van herkomst vaak sprake van vóór en na de ramp. Eén van de geïnterviewden vertelde over haar geredde voorwerp: "Deze rijksdaalders en schalen verbinden me met het leven van vóór het water. Een licht en kleurrijk leven. Daarna was het alsof ik in een zwart-witfoto terechtgekomen was." Meesmokkelen We kregen zeer uiteenlopende verhalen te horen Een vrouw, die destijds tien jaar oud was, vertelt hoe ze haar bijbeltje meesmokkelde op de vlucht. 11

Stad en lande | 2008 | | pagina 13