paarden tegenhoudt. De paardenknecht kwam er achteraan gehold en deed net alsof hij zelf de boel weer in het gareel had gekregen. Geen bedankje kon er af! Het verhaal viel in de smaak en ik mocht meer insturen. Zo is het gekomen." Bij afwezigheid van vader speelde moeder natuur lijk een belangrijke rol in het leven van Joop. Hij heeft prachtige herinneringen aan haar. Corrie van Zijp-Bijlo was een bijzonder mens met een sterk karakter. Zeer zelfstandig, energiek, en vriendelijk van nature, werd ze enorm gewaar deerd in de gemeente. Op 1 juni 1930 kreeg ze een bij de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis een vaste aanstelling als wijkverpleegster in Kerkwerve. Aanvankelijk bezocht ze haar klanten op de fiets. Maar toen ze ook naar naburige dor pen moest, schafte ze zich een motor aan! Haar hond reed regelmatig mee op de bagagedrager. Ter plekke gearriveerd sprong hij er af en scharrel de wat rond. Als de zuster klaar was en de machi ne weer aantrapte, kwam het dier aangerend om weer achterop te springen. Ze hadden veel bekijks. Om duidelijk te maken wat het werk inhield: in 1942 legde ze 346 patiëntenbezoeken af, controleerde ze 257 baby's en bezocht ze 50 t.b.c.-patiënten. Op 30 april 1955 ontving ze een onderscheiding, een eremedaille in zilver, voor 25 jaar trouwe dienst. Durf had ze ook, de wijkver pleegster. In 1935 liet ze een eigen huis bouwen, ledereen vroeg zich af hoe ze dat financieel voor elkaar zou krijgen; maar het lukte haar. Ze wist altijd een oplossing te vinden voor een eventueel probleem. Zo moesten de materialen voor de nieuwe woning op de bouwplaats komen. Diverse boeren uit de omgeving stelden mankracht, paard en wagen ter beschikking. Om te bedanken plaat ste ze een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het huis stond (en staat) op de hoek van de kerkweg en de Zandweg. Ze noemde het Huize "De Wijk" te Kerkwerve (foto: Merel Bootsma). 17

Stad en lande | 2008 | | pagina 19