heel toepasselijk "De Wijk". Tot 1966 heeft ze er gewoond, toen verhuisde ze naar Zierikzee, waar ze in "Ons Huis" aan de Hoge Molenstraat ging wonen. Daar overleed ze, op haar verjaardag, op 24 juli 1967. In het gezin Van Zijp-Bijlo werd altijd Zeeuws gepraat. Maar Zeeuws schrijven is natuurlijk heel iets anders. Joop bedacht zelf een manier om de typische dialectklanken uit te drukken. Daarbij kwam hem de kennis van het Frans, met zijn veie leestekens, goed van pas. De jaren die hij op Schouwen-Duiveland doorbracht, van zijn vijfde tot ongeveer zijn zeventiende, hebben een stempel op zijn leven gedrukt. In gezelschap van zijn broers en zuster worden er altijd uitgebreid herinneringen opgehaald, hoewel ook de huidige tijd zijn beko ring heeft. Het wonen in een serviceappartement in Wijk aan Zee bevalt geweldig. De zee is dichtbij, slechts een kilometer van het huis verwijdert. Tot voor kort werd het strand dikwijls bezocht, maar het duwen van de rolstoel werd voor zijn vrouw jammer genoeg te belastend. Er blijft gelukkig genoeg over om zich mee bezig te houden. Onderwerpen om te schrijven zijn er ook nog vol doende, zoals in Orchideevogeltje, of het verhaal over het ondervoede Duitse jongetje dat eens mee at. Er stonden vlees, aardappelen en gestoofde koolraap op het menu, maar hij zei: "Dass mag ich nicht, dass ist Schweinefressen! In de bundel zijn 48 verhalen opgenomen, maar hij heeft er alweer 40 klaar, ruim genoeg voor nóg een bundel. Wanneer die zal verschijnen is nog onbekend. De eersteling werd gepresenteerd op de dag voor zijn 85e verjaardag, in het dorpshuis van Kerkwerve, het dorp waar het allemaal om draait. Zoiets overkomt niet iedereen. Joop van Zijp: een tevreden man! Joop van Zijp tijdens de presentatie van zijn boek (Foto Pau Heerschap). 18

Stad en lande | 2008 | | pagina 20