ACHTERGRONDINFORMATIE BIJ DE EXCURSIE NAAR AKEN Peter Vleugel Op zaterdag 6 september organiseert de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland opnieuw haar jaarlijkse excursie. Ditmaal rijden we door de Belgische Ardennen naar Aken. Deze stad ligt in een dal tussen de heuvels van het Eifelgebergte. De regio van Aken wordt al duizenden jaren intensief bewoond. Archeologische vondsten uit de vijfde eeuw voor Christus wijzen op bewoning door de Kelten. Bij de warmwaterbronnen vereerden zij hun heilbren gende god Granus. Romeinen De Romeinen vestigden een enorm goed georga niseerd imperium, waarvan de Rijn en de Donau eeuwenlang de grenzen vormden. Zij stichtten een rechthoekige nederzetting die ze Aquis Grani noemden, waarvan de huidige naam Aken een afgeleide vorm is. Ze legden bij de warme, geneeskrachtige bronnen thermen aan met ver schillende baden voor heet, lauw en koud water, massageruimten, kleedkamers en winkeltjes. Momenteel staat op deze plaats in neoklassieke stijl de Elisenbrunnen. Aken ontwikkelde zich tot een kruispunt van Romeinse wegen. Wie via Keulen en Maastricht naar Tongeren reisde of van Trier naar Xanten en Nijmegen passeerde Aken. Na de grote volksverhuizingen bewoonden onder meer de Franken Aken en omgeving. Dom De Dom van Aken is nog steeds een van de meest markante gebouwen van de stad. Dit gebouw maakte eens deel uit van de grote palts (paleis) van De Dom te Aken, gezien vanuit het gotische stadhuis (foto Peter Vleugel). 19

Stad en lande | 2008 | | pagina 21