UIT DE GESCHIEDENIS VAN ZIERIKZEE DaanJoppe De Redactie ontvangt graag en met regelmaat bijdragen van haar lezers. Onderstaand artikel werd ons ter hand gesteld door de 89-jarige heer Joppe te Zierikzee. In deze bijdrage maakt hij gewag van zaken uit het verleden die "iedere inwoner van Zierikzee zou moeten weten". Veen en zout Over het ontstaan van Zierikzee is er in de geschreven geschiedenis niets bekend. De bodem kan ons veel vertellen, kan iets van de sluier oplichten. De ondergrond vertelt ons van de vroegste economische activiteiten van de eerste inwoners van Zierikzee. Zowel Zeeland als Schouwen-Duiveland bestond voor het overgrote deel uit een uitgestrekt veengebied, dat met enige regelmaat werd overspoeld door de zee. Door deze inbraken ontstonden kreken, die diep land inwaarts liepen, waardoor op het veen een dikke laag klei werd afgezet. Na verloop van tijd slibden deze kreken weer dicht. Door inklinking van het veen ontstond een gevarieerd landschap met enerzijds de hoger gelegen kreekruggen en anderzijds de lagergelegen poelgronden. Een van de kreken die niet dichtslibde was de Ee. Langs deze kreek ontstond op de hoger gelegen kreek rug een kleine nederzetting van vermoedelijk vis sers en schapenhouders. Toen bleek dat uit het veen zout gewonnen kon worden, het zogenaam de darinckdelven, was een nieuw exportartikel geboren. Nadat het veen was gestoken werd deze gedroogd en daarna verbrand. De overgebleven as werd met zeewater vermengd en vervolgens in grote pannen ingedampt. Dit gebeurde in zoge naamde zoutketen. Deze keten waren hoofdzake lijk gesitueerd langs de voormalige haventoegang, in de omgeving van de huidige Scheepstimmerdijk. De handel in zout bleek zeer lucratief waardoor de kooplieden het zich konden veroorloven om pro ducten van elders naar Zierikzee aan te voeren. Zo importeerde men ondermeer ruw laken uit Engeland, welk in Zierikzee werd geverfd en afge werkt. De Varreput aan de tegenwoordige Balie Darickdelven of zeinering, detail 17e eeuws schilderij. Stadhuismuseum Zierikzee, foto GASD. 1

Stad en lande | 2008 | | pagina 9