EEN HONDERDJARIG HUIS TE NIEUWERKERK Wim Kesteloo Hef is honderd jaar geleden als de jonge Nico van Westen de "eerste steen" mag leggen van een nieuw huis voor zijn tante Klaasje Zeijler-van Westen aan de Provinciale Straatweg 181, nu Ooststraat 5, op Nieuwerkerk. Over het wel en wee van dat huis gaat deze bijdrage. De Oagte Zo'n 800 jaar geleden, als het dorp Nieuwerkerk in de Vierbannen al bestaat, maar voordat het Oud-Nieuwland tussen Nieuwerkerk en Ooster- land wordt ingepolderd, is het perceel waarschijn lijk niets anders dan een stuk schor dat schuin afloopt naar de Zweene, een geul aan de oostkant van "de Oagte" of tegenwoordige Stekelstraat en de "Molenberg". De naam "Oagte" verwijst naar een verhoging die aansluit op de Plattedijk en de Rolleklootsedijk en daarmee tezamen de oost grens van het dorp vormt. Pas na de inpoldering van het "Oude-Nieuwland" rond 1300 loopt het perceel niet meer onder water en kan het gebruikt worden als tuin of boomgaard. In de achttiende eeuw wordt de Ooststraat soms beschreven als "de weg naar de Brouwerij", en later als "de Straete" of "Straepad". Tot ongeveer 1850 is er niet gebouwd langs deze laagliggende straat, want de inwoners van Nieuwerkerk wonen liever hoger en droger. Van de ene smid naar de andere In 1730 hoort de grond bij een stuk land van ongeveer 7150 m2, genaamd "het Appelboom weitje" in de 1e mate nummer 3 van Oud- Nieuwland. De eigenaar is Matthijs Pauw, die het laat beboeren door Willem Bal. In 1832 treffen we een weduwe Bal als eigenaresse aan, en er heeft zich een wijziging voor gedaan: een deel van het perceel is afgesplitst als tuin voor de smid van wat tegenwoordig Ooststraat 1 is. Deze smid -Johannes Blom- verkoopt de tuin volgens een akte uit 1808 voor 42 gulden aan Joshua van Beek, een buurman en concur rent of collega-smid, die in de-inmiddels (foto privé coll. auteur) 12

Stad en lande | 2008 | | pagina 14