NIEUWE LEDEN met een schrale, vleesloze dis genoegen moesten nemen. De geur van gebakken vis op de zomerse julidag heeft wellicht de altijd aanwezige bedrei ging van het zielenheil even doen vervluchtigen! Er waren ook andere gedenkdagen die in het Noordgouwse voor zulke aangenaamheden zorg den. Immers, door meerdere trakterende eilanders was gekozen voor een na hun dood in het con vent te houden persoonlijke mis. Zo zijn er godvre- zenden geweest als Anna van Bourgondië, wedu we van ridder Adriaan van Borssele en Adolf van Kleef, Wouter Huygensz., heer van Brouwers haven, en Jacob Hugesz., die 'een pitancie van wijne" op de door hen gekozen gedenkdag ver langden. De vermogende Zierikzeeënaar Anthonys jonge Jansz. wenste dat na zijn overlijden ook andere Schouwse broeders jaarlijks iets bijzonders op tafel kregen: Ter gelegenheid van de "Bamismarkt" op 1 oktober, dienden de monni ken van twee kloosters in Zierikzee op een pond "groene genge baars"2 te worden onthaald. Verder wilde de Zierikzeeënaar op Sint Jorisdag in april voor de Noordgouwse kloosterpoort, tarwe broden aan de armen laten uitdelen, alsook der tien behoeftigen3 van nieuwe kleding en schoe nen laten voorzien. De Opstand en de doorbrekende Reformatie deden de kloostergemeenschappen uit de Noord- Nederlandse maatschappij verdwijnen. Wat de kartuizermonniken in Noordgouwe betreft; ver dreven door al dan niet tot de Spaanse troepen macht behorende plunderaars, hadden zij tussen mei en oktober 1574 hun klooster te verlaten. Het complex raakte zwaar beschadigd. Voor het zie lenheil van de eens voor eeuwige rust ijverende stichters van Sions fondsen kon, in het onder maanse Noordgouwe, niet langer worden gepleit. S.d.H. Noten een pitantie is in dit geval een traktatie van wijn door de stichter van een fonds. 2 verse baars. dertien is het getal van Jezus en zijn discipelen; de armen dienden bloedverwanten van stichter Anthonys jonge Jansz. te zijn. Geraadpleegde bronnen - Zeeuws Archief (ZA), Archief van het kartuizerklooster Sion te Noordgouwe (AKSN), inv.nrs. 2 en 14. - ZA, coll. Aanwinsten 1991-heden cat.nr. 1991.231,7a. - Het Utrechts Archief, Archief slot Zuilen, inv.nr. 50 (testament van Wouter Huygensz., heer van Brouwershaven, 20 april 1452; fotokopie aanwezig in Zeeuws Archief, coll. Aanwinsten Rijksarchief in Zeeland cat.nr. 1983.133). -Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief stad en gemeente Zierikzee 1275-1939, 'legger van inkomsten, ca. 1560' en de in dit document liggende losse stukken, 1574 en 17" eeuw, van het kartuizerklooster Sion te Noordgouwe (fotokopieën in AKSN onder inv.nrs. 13 en 14). - R. Rothfusz en A.J.H. Rozemond (red.), De kartuizers en hun Delftse klooster: Een bundel studiën, verschenen ter gelegenheid van het achtste lustrum van het Genootschap Delfia Batavorum, Delft 1975. Dhr. J.J.P.M. Loomans te Pernis Dhr. G.A.M. Maartense te Dreischor Dhr. P. Mentzel te Dreischor Dhr. H. Schouls te Zonnemaire Dhr. drs. H.J. Simons te Renesse Dhr. Ph. Tromper te Rotterdam Fam. Van Felius te Zonnemaire Fam. Hof van Doorn te Vught Dhr. dr. A. van Holten te Zierikzee Mevr. M. v.d. Hurk te Dreischor Dhr. E. van de Klippe te Loenen aan de Vecht Mr. Martin O. Kloet te Simcoe, Ontario 15

Stad en lande | 2008 | | pagina 17