vinden. Ze waren zo blij, dat ze vroegen of ze wat terug konden doen. Ja, dat kon. Ik had nog nooit op een Harley gezeten, dat wou ik wel eens mee maken. En daar ging ik, achterop de motor van een Hells Angel, een rondje rond de kerk! En ik zal nooit vergeten hoe het ging met dat Duitse echt paar dat in een heel druk zomerseizoen naar Haamstede kwam om vakantie te houden. Het was prachtig weer en het strand was hun trek pleister. Ze hadden geboekt in pension Asta, een Noorse woning. De eigenaresse ontving soms wel 30 gasten in haar wat verbouwde huis. Het was er soms hutje mutje vol en het sanitair was niet mee gegroeid. De Duitse mevrouw kwam de tweede dag bijna huilend naar de WV. Ze kon daar niet zijn, het was er niet schoon genoeg, je moest altijd wachten voor de douche en de wc en die mevrouw zag er zo vreemd uit. Ze wilde ergens anders naar toe: nu had ze eindelijk eens vakantie en daar wilde ze van genieten! Begrijpelijk, maar een probleem, want alles was vol. Ik kon echt niets voor haar doen. Het enige wat er op zat was te proberen om haar te verzoenen met haar lot. Ik wees haar op de betrekkelijkheid van het verblijf in het pension, dat sommige dingen eigenlijk wel meevielen. Vooral de ligging ten opzichte van de zee. En ze kwam toch voor het strand? Dat de pensionhoudster toch erg vriendelijk was en haar gasten steeds verwende met hapjes en drankjes. En dat ze met dit mooie weer toch bijna altijd bui ten kon zijn. Kortom: ik praatte als brugman. Ze accepteerde haar lot gelaten. Twee weken later stond ze weer voor me met een fles champagne Tineke Deurloo, duinen omgeving Haamstede, privé coll., fotograaf J.F.J, van den Berge in de hand: bruinverbrand en stralend vertelde ze dat het inderdaad mee was gevallen, dat het erg gezellig was geweest en dat ze genoten hadden van zon, zee en strand. Ze had voor het volgende jaar weer geboekt in hetzelfde pension!" "En wat hebben we een lol gehad met de promo tiebus! In 1987 kocht de promotiecommissie "Schouwse Kust" voor 16.000 gulden een oude rode dubbeldekker, die we zelf helemaal blauw met wit hebben geschilderd en helemaal ingericht met promotiemateriaal. De leden betaalden voor hun eigen reclamemateriaal. We bezochten er grote evenementen in het land mee, in Harderwijk bijvoorbeeld, het bloemencorso in Zundert en manifestaties in de Brabanthallen. Maar het mocht natuurlijk niet teveel kosten. Daarom wer den er ook vrijwillige chauffeurs gezocht. Peter van Malland had ook zijn groot rijbewijs en ging regelmatig mee. De bus mocht bij Rademaker gestald worden." Een ander bijzondere gebeurtenis was de brief die ze van een Engelse piloot ontving in 1994. Wise heette hij. Hij was geadresseerd aan "The director of the Foreign Office, Haamstede". De piloot was 50 jaar eerder neergeschoten boven Haamstede. Drie van zijn collega's waren gesneuveld tijdens de crash in de duinen, alleen Wise had het overleefd. Tineke's broer wist op aanwijzing van Piet Krijger en Maarten Dijkman precies waar het toestel neer was gekomen. Hij nam hem mee naar de plek, waar ze nog resten vonden. Wise was erg onder de indruk. En nog meer op de begraafplaats te Bergen op Zoom, waar zijn collega's begraven lagen. Daags daan/oor was er een piloot herbe graven die zittend in zijn vliegtuig in het IJsselmeer was gevonden. De begraafplaats lag vol bloemen, wat Wise zeer ontroerde. De brief was een bedankje aan Tineke, Joop, Maarten en Wim de Vrieze, die alles zo mooi geregeld hadden. "In de tijd voor internet en Tom-Tom, kwamen er heel veel mensen de weg vragen. Tijdens de bouw van de Deltawerken bijvoorbeeld. Japanners, Chinezen, Amerikanen, alle kleuren kwamen langs. Met Engels en Duits ging het vaak goed en mijn handen- en voetenwerk is ook prima. Toen de stormvloedkering klaar was, werd het een stuk rus tiger. Trouwens het aantal bezoekers wordt toch wat minder in de loop der jaren. Jammer genoeg." 19

Stad en lande | 2008 | | pagina 21