"WALUWEN, WALUWEN" Er is veel veranderd, zeker nadat Schouwen- Duiveland een gemeente is geworden en alle VW's op het eiland fuseerden. Ondanks dat het altijd leuk was is Tineke Deurloo, inmiddels Veerhoek- Deurloo, gestopt met haar werk. Ze heeft een geweldig afscheid gehad op 20 juni j.l. De klapper was de Koninklijke Onderscheiding die burge meester Asselbergs haar opspelde. Ze heeft zich tot nu toe nog geen moment verveeld. We hopen voor haar dat dit zo blijft. Sander den Haan en Jeroen Padmos EEN WASSENAARSE BARON EN HET VOGELRESERVAAT IN OOSTERLAND Twee jaar geleden overleed ondernemer Paul Fentener van Vlissingen, die zonder meer tot de superrijken van de wereld behoorde. Zijn grote verdienste was, dat hij belangeloos aanzienlijke delen van zijn vermogen aan ideële doelen schonk. Hij sprak met enige regelmaat zijn zorgen uit over het voortbestaan van onze planeet. Als remedie tegen de achteruitgang achtte Van Vlissingen bescherming van de natuur als zijn belangrijkste activiteit. Hij stichtte enorme wild parken, met het welzijn van zowel de natuur als de mens voor ogen. Het is slechts bij weinigen of bij helemaal niemand bekend, dat de 'natuurredder' al omstreeks het midden van de afgelopen eeuw een voorganger had; een Wassenaarse baron met een Gelderse familienaam en landerijen in Oosterland. Door middel van deze bijdrage zullen de auteurs trachten enig licht te werpen op deze bijzondere persoon, die door zijn geslotenheid en afge schermde leefwereld voor velen een onbekende is gebleven. Zij hebben hun gegevens vooral ont leend aan de memoires en losse notities van zijn goede vriend dr. Joost W.M. van de Wall te Leusden, die aan een van de auteurs ter hand werden gesteld." Duivelandse ambachtsheer Bedoelde Wassenaarder, Frans Arnold Leo Carel baron Schimmelpenninck van der Oije (1905- 2001), was door het overlijden van zijn vader reeds op 13-jarige leeftijd ambachtsheer van Oosterland, Sirjansland en Oosterstein geworden.'' Een titel die in het vooroorlogse Zeeland veel ont zag inboezemde, en de drager de positie gaf van een notabele in een verhaal van Swiebertje. De hieraan verbonden rechten en plichten werden tot het bereiken van de meerderjarigheid door zijn moeder behartigd. Toen de eenmaal volwassen Carel in de zomer van 1927 als nieuwe ambachts heer kon worden voorgesteld, stroomde de Oosterlandse bevolking naar het Heerenhof om hem te feliciteren. Carel maakte zich al vroeg zorgen over het voort bestaan van onze wereld. Daardoor kwam uitein delijk het vogelreservaat De Maire ten zuiden van de Oosterlandse dorpskern tot stand. Het onge veer 100 ha. grote vogelreservaat is een gebied met belangrijke natuurwaarden èn met een histo rische grandeur. Fundamenten van niet minder dan twee voorname oude huizen zijn hier te vin den: het laatmiddeleeuwse slot Oosterstein en het landhuis van de oude buitenplaats Heerenhof. Hoe kwam een lid van een Gelders adellijk geslacht aan een heerlijke titel en grondbezit op Schouwen-Duiveland? Om deze vraag te kunnen beantwoorden moet een flinke sprong in de tijd gemaakt worden, naar het begin van de achttien de eeuw. Toen voorvader Charles Loncque, de latere kolo nel-commandant van Fort Lillo, in 1701 de heer lijkheden Oosterland, Sirjansland en Oosterstein van de ongehuwde Henrietta Jacoba de Jonge kocht, werd hij bijgevolg ambachtsheer in een lijn van verwante heren en vrouwen met nagenoeg vier eeuwen invloed aan een voormalige Duivelandse kreek. Dit kon gebeuren omdat echt genote Quirina Verheye - evenals Henrietta Jacoba - een nakomelinge was van de Zierikzeese sche pen en raad Jan Anthonisz. de Jonge, die in het begin van de zeventiende eeuw de heerlijkheden Oosterland en Sirjansland in de familie had gebracht.3 Via Susanna Maria en Johanna Jacoba, 20

Stad en lande | 2008 | | pagina 22