naar Oost- en West Indië. De bemanning kon uit wel 100 tot 150 koppen bestaan. Waarschijnlijk is het modei gemaakt naar aanleiding van een over winning van een Zierikzees schip op de Spaanse vij and. Omstreeks 1627 werd op zee volop strijd gele verd, zowel in de Europese wateren als voor de kust van Brazilië en in het Caribische gebied. Het is bekend dat "onze" Piet Hein in 1628 een Spaanse zilvervloot buit maakte. Nog een pinas Het bezit van een pinas gaf aan dat men rijk was. In Zierikzee woonde ook mensen die er graag voor uitkwam dat zij eigenaar waren van zo'n mooi groot schip. Jan Cornelisz. de Huybert bij voorbeeld. Hij was reder van beroep en liet in (waarschijnlijk) 1506 een groot huis bouwen, op de plaats van het huidige pand Oude Haven zz. 4. Vanuit een torentje aan de achterkant kon hij de scheepvaart op de Oosterschelde in de gaten hou den. Hij noemde zijn huis "de Pinas" en liet een gevelsteen aanbrengen, waarop dit scheepstype was afgebeeld. Het torentje werd afgebroken in 1856 en in 1882 werd het huis totaal verbouwd, waarbij de gevelsteen verdween. Later is het pand, om een heel andere reden, "Leviticus" gedoopd. Toch draagt het tegenwoordig ook een huisnaambordje met de naam "de pinas" er op. Restauratie door Ridderhof Wanneer het model in het bezit van de stad is gekomen is niet bekend. Wel dat dit al lang gele den moet zijn gebeurd, want het is bekend dat het in de 18e eeuw aan de zolder van de thesau rierskamer in het stadhuis hing. In het begin van de 20e eeuw werd het gerestaureerd door Johannes Ridderhof, een Zierikzeeënaar die zich opwerkte van matroos tot douanier en binnenloods3. Hij woonde met zijn gezin op Nieuwe Haven 27 en later op Hoofdpoortstraat 4. Na zijn werk maakte hij graag scheepsmodellen. Zo bezit het Zierikzeese museum ook een door hem gemaakt model van het schip "Zierikzeesch Welvaren". Een kopie van de pinas maakte hij in 1919, welke eerst naar Frankrijk verhuisde, maar in 2001 aangekocht werd door het museum te Vlissingen (het MuZeeum). Bovendien is bekend dat Ridderhof ook modellen van een poon, een hektjalk, een zeeschouw en een zeiljacht heeft gemaakt. Een Arnemuidense hoogaars is in parti culier bezit van iemand in Zierikzee. De meeste modellen verkocht hij aan liefhebbers via J. van der Weele, die een handel in antiek dreef in de Verrenieuwstraat. Minstens één hiervan heeft een verre reis gemaakt, het is eigendom van een inwo ner van Sao Paulo. Een erepenning We mogen trots zijn op deze fraaie zeventiende- eeuwse pinas. Het is een van de oudste scheeps modellen in Nederland. In 1900 was het te bezich tigen op de tentoonstelling "De Nederlandse geschiedenis ter zee herdacht" te Den Haag. Daar behaalde het een zilveren medaille, omdat het het oudste ingezonden model was. Deze penning werd ontworpen door 's Rijks stempelsnijder J.C. Wienecke (1875-1945). Hij was werkzaam bij de Munt in Utrecht. Een van zijn ontwerpen was het gulden muntstuk dat in omloop was van 1922 tot 1945, met de beeltenis van koningin Wilhelmina. De Zierikzeese penning toont aan de ene kant een 17e eeuws oorlogsschip met de tekst: '"s Gravenhage 1900" en aan de andere zijde Neptunus met zijn drietand, staande op een in het water drijvende schelp. Hier luidt de tekst: "Nederlands geschiedenis ter zee herdacht". De penning vormt een prachtige aanvulling op het model van de pinas. Noten 1 De stad Zierikzee kocht in 1558 de Vier Bannen aan uit de boedel van Maximiliaan van Bourgondiê, voor fl. 39.750. In 1725 werd het weer verkocht. 3 In de Nicolaaskerk te Brouwershaven hangt een scheepje dat uit 1806 dateert, maar gemaakt is naar een model uit 1721. 3 Waarschijnlijk loodste Ridderhof schepen over de binnenwateren in de buurt, bijvoorbeeld van de Oosterschelde naar Zierikzee of verder landinwaarts. Geraadpleegde bronnen: B. Blikman-Ruiterkamp: Sprekende gevels. Oude en jonge huisnamen in Zierikzee, Boekhandel De Vries, 2000. Documentatie van het museum, incl. het -anonieme- artikel "Scheepjes in kerken". Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: Bevolkingsregister 1914-1938. Mondelinge inlichtingen van Isaac van der Male. www.vaartips.nl/zeevaart 5

Stad en lande | 2008 | | pagina 7