JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE KLEINE MONUMENTEN [Organisation] TODT. Er zaten Duitsers op en die vlogen bij die aanval als gekken rond en kropen achter de stoomketel. Op dat schip waren drie doden: de schipper en 'n paar Duitsers. Wij hingen eens achter 2 Kempenaars, een was een Fluviale. Wij hadden daaraan vastgepikt, maar we hadden geen konvooi en werden aangevallen door de Engelsen. Ze gooiden een bom in die lege Fluviale en dat schip spleet gewoon in tweeën. De sleepboot ging er vandoor met het voorste stuk en wij hingen aan dat achterste. Omdat wij gela den waren en omdat die twee Kempenaars leeg waren, liep ons schip nog door en we raakten tus sen die twee Kempenaars. Wij zijn daar heel goed vanaf gekomen; zonder een schrammetje. Maar m'n ventje, ais je niet denkt dan m'n smoel niet zwart zag, dan kan ik je nog wel wat vertellen. Want als er 'n bom hier in de haven valt, dan zal je verstelt wezen van wat voor roest er in dit schip, van achter de planken, komt hoor. Dat is van die droge roest en als dan een paar van die bommen je schip door elkaar rammelen, dan zie je eruit als 'n beest. We hebben veel geluk gehad. M'n neefje voer met zand, en die zei tegen de baas: ik doe 't niet meer, iedere keer loop ik op m'n tandvlees, ik kom hier niet meer. Ik blijf een beetje in de buurt van Werkendam varen. Een week later werd z'n schip aangevallen bij Gorkum en daarbij schoten ze zijn vrouw dood. Ja, dat maak je ook mee. En zo kom je van het ene verhaal op het andere, maar ja, je moet ook oppassen dat je de mensen er niet mee verveelt. Jij hebt er toch ook wel op visite gehad, van dat je denkt van nou ja eh, hoepel nou maar op? Dus ik ben er toch een beet je voorzichtig mee, met die verhalen". Zierikzee, 10 sep. 2007. Hans Erbrink Wat zijn kleine monumenten? Onroerende hand gemaakte voorwerpen of ornamenten buitens huis die het straatbeeld verlevendigen, vaak iets over de geschiedenis van het pand of zijn bewo ners verduidelijken en die het waard zijn om te behouden voor het nageslacht. Voorbeelden zijn gevelstenen, stoephekken, bovenlichten van voordeuren en makelaars (oude houten geveltop tekens). Verder kleine versierde stoepbanken, vast aan het huis, monumentale hekken, stenen gildepoortjes, muurankers en pompen. Deze klei ne monumenten moeten van voor 1953 zijn. inmiddels zijn nagenoeg alle kleine monumenten van Schouwen-Duiveland geïnventariseerd door de Commissie. Velen daarvan zijn vastgelegd in ons documentatiesysteem, voorzien van zwart- witfoto en beschrijving. Van de voormalige gemeenten Duiveland en Bruinisse zijn grote foto boeken gemaakt, met complete beschrijvingen. Deze beschrijving is wel een momentopname, die regelmatig verandert. De fotoboeken zijn aange boden aan de toenmalige gemeenten, in de hoop dat deze kleine monumentjes dan bewaard blij ven. Van de overige kernen worden ook fotoboe ken gemaakt, maar die zijn nog niet helemaal klaar.... De Commissie Kleine Monumenten zou daarom graag in contact komen met een enthousiaste fotograaf, die bereid is om met de Commissie leden enkele kernen op ons eiland na te lopen op kleine monumenten, om die digitaai te fotografe ren. Wij prijzen ons gelukkig dat de heer Cor Eilers begonnen is om een gedeelte van onze fotoal bums te digitaliseren. Dat is een tijdrovende klus. Wij zijn hem dan ook zeer dankbaar. Flaast heeft het niet: foto's lopen niet weg, hoogstens dienen er aanpassingen in het bestand te worden gesig naleerd. 14

Stad en lande | 2009 | | pagina 18