JAARVERSLAG COMMISSIE JAARBOEK Liesbeth van der Doe-van der Geest De Commissie Jaarboek bestond in 2008 uit de volgende personen: Daan van der Wekken (voor zitter), Liesbeth van der Doe-van der Geest (secre taris), Rob de Jongh (penningmeester), Wim Hack, Rob van Leeuwen, Joop van Loo (eindredacteur), Lydia Mol-Sipman en Huib Uil. In het najaar verscheen de 33ste editie van het jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, de Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland). De officiële presentatie vond plaats op 28 november, tijdens de najaarsvergadering voor de leden van de Vereniging, te Bruinisse. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan de heer M.A.J. van Beurden van de Stichting Renesse, als blijk van waardering voor de subsidie die dit jaar is toegekend voor het uitgeven van de Kroniek, jaargang 2008. Er zit dan ook 'veel Renesse' in het jaarboek. De Kroniek 2008, uitgevoerd in een nieuwe vorm gegeven omslag, bevat vijf artikelen: Ruud Paesie is de auteur van het eerste artikel. Hij onderzocht het ontstaan en de ontwikkeling van de Zierikzeese rederij en tevens handelshuis Heshuijzen De Jonge in de tweede helft van de achttiende eeuw, een belangrijke periode in de maritieme geschiedenis van Zierikzee. De oorza ken en achtergronden van de bloei en de econo mische neergang komen duidelijk aan het licht. P.A.A. Klok is de auteur van het verhaal over de kruideniersfamilie Merle, die van 1838 tot 1944 verschillende kruidenierswinkels in Zierikzee dreef. Het meest bekend werd de winkel aan het Havenplein, naast de Beuze, opgezet door Willem Merle. 'Merle-naast-de Beurs'of in onvervalst Zierikzees 'Merlie neast de Beuze' groeide onder zijn leiding uit tot een begrip in Zierikzee en omstreken. Uit het artikel 'Turfwinning in de omgeving van Zierikzee in 1917' van Frans Beekman blijkt dat er in het begin van de twintigste eeuw hele andere motieven een rol spelen bij de turfwinning of het 'darinc delven' dan in de Middeleeuwen. De gevolgen van de winning zijn echter wel verge lijkbaar. Het kleurrijke leven van twee inwoners van Renesse, Leo van Breen en Johan Paulusse, komt in een dubbelartikel, geschreven door Lo van Driel, prominent in beeld. Onder de titel 'Schouwen is zo beroerd nog niet' wordt de han del en wandel van deze heren weergegeven, hun invloed in Renesse en de sporen die zij hebben nagelaten. Mede naar aanleiding van dit onder zoek werd een plaquette aangebracht bij het huis de Blauwe Scuut in Renesse: het woonhuis van Leo van Breen. De vijfde bijdrage is van politieveteraan Jan van Mourick, 'Wakende over 'n anders land en goed. De rol van de politie op Schouwen-Duiveland tij dens de watersnoodramp van 1 februari 1953'. Begrijpelijk gaat bij een ramp alle aandacht en betrokkenheid uit naar mens en dier, have en goed. Maar wie schept orde, gezag en structuur in de verwarring, ontgoocheling en ellende van dat moment en in de dagen erna? Waar was de poli tie en voor welke dilemma's kwam zij te staan. De schrijver schetst een helder beeld van de rol en betekenis van de politie op het Schouwen- Duiveland van 1953. Naast steun uit de verenigingskas werden financi ële bijdragen ontvangen van de Stichting Renesse, de Slavenkas Zierikzee en het SNS Fonds 't Nut Zierikzee. Het jaarboek, met in totaal 96 pagina's, werd ook dit jaar weer vorm gegeven en gedrukt bij De Vries Communicatie te Zierikzee. Voor leden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland bedraagt de prijs van het jaarboek 15,00. Niet-leden betalen 19,50. Een belangrijk deei van de oplage wordt afgezet via de boekhandels in Zeeland. De Kroniek 2008 is ook te verkrijgen bij Joop van Loo, H.J. Doelemanplein 9, 4301 GC Zierikzee, tel. 0111-412926. 15

Stad en lande | 2009 | | pagina 19