Oude Noordstraat DE WATERHOOGTEN TIJDENS DE WATERSNOOD Betty Blikman-Ruiterkamp De historie vastleggen. Dat was de intentie van Huib Kesteloo, toen hij het plan opvatte om de waterhoogten tijdens de ramp, in de kom van het dorp Nieuwerkerk, vast te leggen. Nu zijn er nog mensen die het kunnen vertellen, maar ooit zal dit niet meer het geval zijn. Alleen aan de kerk op de Ring en het dorpshuis aan de Poststraat waren merktekens aangebracht. Dankzij Huib's inspan ning werden nog 24 extra gebouwen voorzien van een merkteken. Het zijn meest woningen, maar ook de vijf kerkgebouwen in het dorp zijn 'aange merkt'. Als uitgangspunt gebruikte hij de notitie van ds. Westerhof, dat het water op 1 februari 1953 om 18.30 uur op zijn hoogst stond: ruim een halve meter boven de vloer van diens woonhuis aan de Hoge Kerkstraat. In samenwerking met Leen van der Cingel, die een laserapparaat tot zijn beschik king heeft, stelde Huib vast hoe hoog dit was. Deze hoogte werd op de gebouwen aangegeven. De onderlinge verschillen zijn enorm. Ze variëren van 62 cm. tot 3.94 m. Zo weinig egaal is de bo dem van het dorp en zo hard stuwde de wind de golven op. De hoogste waterstand was aan de Ooststraat, waar de voormalige Gereformeerde Kerk staat, tegenwoordig in gebruik bij Hersteld Hervormde gemeente. ledereen die hij zijn idee voorlegde reageerde enthousiast. Velen wisten het nog precies, want Huib Kesteloo, januari 2009. Foto: A.S. Pattenier. de waterstand was meestal nog lang te zien geweest aan de binnenkant van het huis. Het water was niet bepaald schoon te noemen, het had onderweg veel troep meegenomen en er waren zoveel petroleumstellen gesneuveld, dat er meestal wel een dikke rand vuil achterbleef op de muur. Kesteloo liet, met een plasmamachine, stukjes roestvrij staal uitsnijden met een gegolfde boven kant en bevestigde deze aan de muren. De vorm geving is perfect voor het doel en sluit ook nog eens precies aan bij het karakter van de beden ker: bescheiden! Aangebracht merkteken op de hoek van de Ring en de Oude Noordstraat, maart 2009. Foto: A.S. Pattenier. 19

Stad en lande | 2009 | | pagina 23