Haamstede In dü auinen bij „de Verklikker' Seinpaal Oude Hoeve met uitzicht op de Verklikkerduinen (ca. 1915). De woeste duinen met stuivend zand en schaarse helmgroei in de omgeving van het huidige Duinhoevepad lagen zeer eenzaam. De seinpaal met opberg- huisje en twee mannen verlevendigen het landschapsbeeld. Uitgave: R.W.J. Ochtman, zierikzee, collectie F. Beekman. De eerste seinpaal stond naast het Scherm, ten zuiden van het huidige Vuurtorenpad, op de zee- reep. Op de foto zien we dat de Verklikkerduinen daar toen flink begroeid waren. Aan de landzijde lagen slechts de akkers en weilanden van de Torenhoeve. Verder oostwaarts in deze duinen waren er grote verstuivingen. Op de foto van de volgende seinpaal is dat goed te zien. De seinpaal stond op het buitenste duin, waar nu het Duinhoevepad op het strand komt (en ook nu nog een simpele paal staat). De kantonnier, die in het huisje bij de Oude Hoeve woonde, was verant woordelijk voor de bediening van de seinpaal. Op de foto kijken we in westelijke richting en zien de zeer grote stuifvalleien, die tegenwoordig namen dragen als Konijnencircus en Binnenverklikker. Deze duinen zijn in 1935 en 1936 vastgelegd met rijsschermen en helm en daarna sterk met strui ken begroeid geraakt. De laatste seinpaal stond aan het einde van de Scholderlaan in Renesse, vlak bij de ijzeren licht- opstand. De foto geeft opnieuw een goed beeld van de situatie ter plekke. Vuurtorenwachter Jan Houtman in Renesse was verantwoordelijk voor het lichtbaken en de seinpaal. Achter de seinpaal is nog vaag het lichtje aan het einde van de Oude Moolweg te zien. Het verlengde van de lijn van de ijzeren lichtopstand naar het kleine lichtje liep door in het Brouwershavensche Gat en de stuur man hield die lichten bij het binnenvaren scherp in de gaten. Met de modernisering van de navigatietechniek verloren veel kustlichten en seinpalen hun functie en verdwenen. De prachtige vuurtoren van Haamstede met de roodwitte spiraal is er nog steeds en op het duin naast het Vuurtorenpad staat nu een moderne post van de walradarketen, die de zeeschepen vanaf het Kanaal naar Rotterdam begeleidt. 26

Stad en lande | 2009 | | pagina 30