Nieuwe Bogerdstraat 54, maart 2009. Foto: A.S. Pattenier. eigenaar heeft ongeveer 6 jaar geleden het pand, in zwaar verwaarloosde toestand, gekocht. Als eerste heeft hij het dak aangepakt. Er zat nog een onbeschoten kap op. De spanten zijn zo goed mogelijk hersteld. Een groot aantal sporen zijn vernieuwd, beschot is aangebracht en aan de bui tenzijde is isolatie aangebracht (zogenaamd warm dak.) Weliswaar is de kap daardoor niet meer authentiek, maar ook in deze tijd moet een woning leefbaar zijn. Grote stukken metselwerk, van borstweringen en topgevels, zijn hersteld of gedeeltelijk vernieuwd. Verder is de schil van het pand mooi gerestaureerd. Loodgieterswerk, goten afvoeren en loden loketten zijn professioneel, zo goed mogelijk in oude stijl, vernieuwd. Op dit moment is de eigenaar nog volop bezig aan de binnenzijde. De voltooiing zal nog wel een paar jaar duren, maar wat de eigenaar/bewoner aan de binnenzijde eigenhandig heeft verricht ziet er goed uit. in dit soort panden hebben verdiepings vloeren nogal wat niveauverschillen, waardoor diverse opstapjes en trapjes ontstaan: erg bewer kelijk allemaal, vooral omdat de eigenaar alles aan de binnenkant alleen doet. Een kastenwand op een van de overlopen is prachtig hersteld, met paneeldeurtjes. De zolder van het achterhuis lijkt dienst te hebben gedaan als kapel of schuilkerk, of misschien wel als boudoir. De ruimte heeft een tonvormig gewelfd plafond en bevat een gipsen reliëf van een meisjes hoofd in (neo)rococostijl, hetwelk is opgeno men/verwerkt in de wand boven de toegang. Tot restauratie van deze ruimte is de bewoner nog niet gekomen. In de beoordeling van voor een oor konde is deze ruimte dan ook niet meegenomen. Over of deze ruimte belangrijk is, danwel dat het slechts een curiositeit betreft, heeft de commissie -vooralsnog- geen oordeel. Lange Nobelstraat 13 Zierikzee Naast het uitreiken van deze twee oorkonden wil de Vereniging een eervolle vermelding geven voor het pand aan de Lange Nobelstraat 13 te Zierikzee. Dit pand kon -doordat het gerenoveerd in plaats van gerestaureerd is- niet in aanmerking komen voor een oorkonde. De werkzaamheden verricht achter de voorgevel zijn echter het best te karakteriseren als 'Historiserende Nieuwbouw', in welk kader het perfect is uitgevoerd. Vooral de zelfwerkzaamheid van de bewoner dwingt respect en bewondering af. Het pand heeft in het verleden al diverse functies gekend. Oorspronkelijk waren het twee panden. Het linkerdeel is ooit van een goudsmid geweest en heette "De Gouden Bril"; het rechterdeel is ooit bloemenzaak geweest en heeft, als wij ons goed herinneren, in de dertiger jaren van de 20e eeuw de naam "De Lelie" gekregen. Daarna zijn de beide panden samengevoegd tot één bloemenwinkel, met in de tuin een kas. De twee stoepen voor het pand verraden echter nog steeds dat het hier eigenlijk twee panden betreft. Het is zeer te waar deren dat deze uiting door de bewoner intact is gelaten. Wat is nu het bijzondere aan dit pand. Het komt, volgens de commissie, eigenlijk niet in aanmer king voor de titel "gerenoveerd". Het is door de jaren heen te slecht beheerd en onderhouden. De kap bestaat (en bestond) uit twee kappen. De lin ker was een zadeldak, dan een zakgoot: de rech- 28

Stad en lande | 2009 | | pagina 32