PLEIDOOI VOOR BEHOUD VAN DE WEVERIJ David Schorer Voorgevel van de weverij. Foto: auteur. De Monumentencommissie maakt zich zorgen over de toekomst van de Calicotweverij aan het Kerkhof, het laatste gebouw dat herinnert aan drie decennia katoennijverheid in Zierikzee. Weinigen zullen onze hoofdstad associëren met de textiel industrie: toch was dat één der speerpunten van het provinciaal en gemeentelijk werkgelegen heidsbeleid in de jaren '30 van de negentiende eeuw. in de Kroniek van 1987 heeft Liesbeth van der Doe-van der Geest daarover een buitenge woon interessant artikel gepubliceerd, getiteld "De Katoenweverij van Salomonson in Zierikzee (1838-1856)". Daarin kan men lezen, dat de gebroeders Godfried en Hein Salomonson behalve in Twente -waar zij woonden- door de inspanning van het stadsbestuur ook in Zierikzee een cen trum van katoenproductie vestigden. Eerst wer den daarvoor twee leegstaande gebouwen in de Sint Anthoniestraat (later Manhuisstraat) en de Sint Jansstraat bestemd, maar het volgende jaar werd er, door tussenkomst van de gemeente, een heel huizenblok tussen de Wevershoek en de Raamstraat -in totaal 8 woningen- voor de weef getouwen in gereedheid gebracht. De bedoeling was in deze tot werkruimten ingerichte rij huizen 250 weefgetouwen te plaatsen, zodat er 250 arbeidsplaatsen beschikbaar zouden komen. Dit aantal is echter nooit gehaald. Omdat het gros van de bevolking geen ervaring had met deze nieuwe 'manufactuur' werden de uitverkorenen eerst geschoold. Zoals in alle steden was er wel ervaring met de wol- en lakenbereiding, maar niet met de productie van "calicots", de katoenen rol len die uitsluitend voor de 'Oost' bestemd waren, en die door de firma Salomonson op contract werden geleverd aan de Nederlandsche Handel Maatschappij, welke voor het zeetransport naar en de verwerking in Indië zorg droeg. Het is niet mijn bedoeling hier nog meer wetens waardigs uit het artikel aan te halen, maar wel om 31

Stad en lande | 2009 | | pagina 35