D aar wij binnen onze Stad de Bedelarijen aan de Huizen hebben verboden» vermits een ieder in ccnc nieuw opgcrechte Fabricq alhier de kost kan winnen, en wij gcmfonnccrt zijn, dat den platccn Lande door onze Ingezetenen word gebedeld; zoo verzoeken wij Ulicden zeer vriendelijk, om de Bedelarijen van onze Ingezetenen ten uwen zoo veel mogelijk te beletten» maar dezelve te verwijzen na de gezegde Fabricq. er de aandacht op te vestigen dat Zierikzee nog één pand bezit, dat sinds het einde van de katoen nijverheid -het doek viel in 1868- vrijwel onveran derd is gebleven. Boven de ingang bevindt zich nog de hardstenen plaquette uit 1840, waarin op een ovalen witte steen de volgende tekst te lezen valt: "DEEERSTESTEEN van dit gebouw is gelegd door de heer F.Campbell NAMENS de WelEdelGeboren G.en H. SALOMONSON. 18 - 40". Waarom recentelijk twee ronde gaten onderin de voorgevel moesten worden aangebracht is onduidelijk. Op de begane grond valt direct de zware construc tie op van de zoldering, en de openingen daarin om de katoengarens naar boven te hijsen en het gewe ven product af te voeren. Hoeveel weefgetouwen er boven en hoeveel er beneden operationeel waren valt niet met zekerheid te zeggen, maar in de twee panden die aan de Raamstraat grensden moeten het er in elk geval 82 beneden en 38 boven hebben gestaan: de toenmalige arbeidsomstandig heden laten zich raden. Op de verdieping valt meteen de dakconstructie op, omdat die uit ongesteunde, door ijzeren ban den bijeengehouden, houten bogen bestaat. Het dak rust dan ook volledig op de zijmuren, zodat er boven een pilaarvrije werkhal kon ontstaan. Deze dakconstructie was voor die tijd bepaald geavan ceerd en is thans in Nederland een zeldzaamheid. Ook de achtergevel is bijzonder, door de monu mentale 18e eeuwse deur in een gewelfde omlijs ting met medaillon. Dit soort sierdeuren zijn zeld zaam in Zierikzee. Wellicht heeft er vöör 1840 op die plaats een deftige woning gestaan, waarvan de voordeur is hergebruikt. Thans biedt de heie Achtergevel van de weverij. Foto: auteur. achtergevel helaas een verwaarloosde aanblik. Alles overziende is de Monumentencommissie van mening, dat de Weverij een gebouw is dat het waard is in deze authentieke vorm voor het nage slacht bewaard te worden en zij roept de huidige eigenaar -Woonvereniging Zeeuwland- dan ook op het niet verder te verwaarlozen, maar er een bestemming aan te geven die recht doet aan dit pre-industriëel erfgoed en de sociale geschiede nis die ermee verbonden is. Den Raad der Stad Zier ik- zee, aan de Municipaliteit van Medeburgers! Waar mede Wij de eer hebben te zijn. Zierikzee, Ülieder Medeburgers den 14 November Den Raad der Stad Zierikzee 1799. Tet Ordonnantie van dezelve. 32

Stad en lande | 2009 | | pagina 36