DE SCHOUWSE BURGERDRACHT IN 1854 S. Mol-Kleinepier Er bestaat een mooie gekleurde plaat van de botermarkt in Zierikzee, zoals die in 1854 er uit zag. Deze plaat is al eens afgebeeld in nummer 87 van dit blad. Op de plaat zien we alleen vrouwen. Mannen hadden op zo'n markt niets te zoeken, omdat ze naar de graanbeurs gingen of anders zaken te doen hadden. Wel jammer, want nu weten we niet hoe het mannenkostuum er toen uitzag. In de bijbehorende omschrijving wordt opgemerkt: "De manskleding biedt geene bijzon derheid aan, waardoor zij zich bepaald onder scheidt van die in ander streken". En daarmee moeten we het dan maar doen. Wat de vrouwen betreft, zien we op deze plaat drie verschillende kostuums. De meest linkse vrouw zit op een bank met de mand met boter op schoot en naast haar, op de grond, een grote mand met witte kool. Het is een meerbejaarde vrouw uit de burgerstand van Duiveland. Ze draagt op haar muts een strohoed met blauwzij den voering en afhangende linten. vr, "Valentyn Bing en Braet von Ueberfelt, Nederlandsche Kleederdragten, Zutphen 1978 (facsimile). Burgermeisje dat eieren komt kopen in Zierikzee, 1854. foto: C. Oosterloo Ook Jan Duyetter van het Nederlands Openlucht Museum maakte dit van kostuum in 1952 een documentatietekening. Betreffend kostuum ontbreekt bij de klederdrachtpresentatie van Streekdrachtvereniging De Arke, maar de beide andere kostuums kunnen we u laten zien, omdat hiervan replica's zijn gemaakt. De twee vrouwen die rechts van de plaat zijn afgebeeld, zijn dochters van een gegoede land bouwer en bijna geheel gekleed naar de Franse mode, met zijden japonnen en mantilles. Alleen de hoofdtooi is nog zoals de streekdracht voor schreef. Toen ik dit kostuum beschreef in het Mededelingenblad Stad en Lande van oktober 1996, vroeg ik me af hoe men hier op een afgele gen eiland op de hoogte kon zijn van de Franse mode. Welnu, intussen ben ik er achter gekomen: 8

Stad en lande | 2009 | | pagina 10