VAN DE VOORZITTER VERSVOETEN Hans Erbrink Een klein jubileum: voor u ligt de honderdvijfen- twintigste editie van ons Mededelingenblad. Een felicitatie waard, ook gezien het altijd voortreffe lijke niveau van het bladProficiat dus, en nog vele productieve jaren toegewenst! Dezelfde wensen gaan naar de Vereniging, die dit jaar 70 jaar bestaat. Het bestuur heeft besloten om dit feit bij het 75ste jaar uitvoerig te vieren en het nu bij een bescheiden vermelding plus goede wensen te laten. Het is zomer; dan denk je dat er rust aan het gemeentelijk front zal heersen. Toch is er een bericht dat -zij het op langere termijn- op enige activiteit kan wijzen. De Maarstraat!! Dank zij een kritische brief van Erna Jurg, die al heel lang tegen die foeilelijke schutting aan moet kijken. Nu gaf ze antwoord op een uitnodiging van de gemeente, om te reageren als je klachten of vragen hebt over een monumentaal pand. Zowaar kwam er een reactie van de betreffende wethouder, de heer Renden. In 2010 komt de gemeente met concrete plannen. Is dat voor of na de verkiezingen? We wachten het af, maar blijven kritisch! In de krant heeft u kunnen lezen dat de Vereniging bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State in beroep is gegaan, inzake het Ontwerp Bestemmingsplan Buitengebied in Beweging te Schouwen-Duiveland. Het gaat hier om bezwaar tegen de glastuinbouwuitbreiding te Noordgouwe en de bouw van elf meter hoge kassen te Sirjansland. Dat de Vereniging tegen dit laatste bezwaar maakt weet u al langere tijd. De cursus Streekgeschiedenis wordt voorjaar 2010 gegeven in een gewijzigde opzet. Hierover informeren wij u graag in een van de volgende Mededelingenbladen. De najaarsreis gaat op 5 september aanstaande naar Haarlem, u vindt hierover nadere informatie in dit blad en tevens een inschrijfvel als bijlage. Wij hopen op een ruime deelname, gezien het inte ressante programma. Tot slot een bericht dat ons echt geschokt heeft. Het is wel geen directe zaak voor Stad en Lande, maar toch hebben we er mee te maken en maken we ons hierover echt kwaad! Onze Zierikzeese stadsbeiaardier, de heer Van Eersel, is met pensioen en de gemeente Schouwen-Duiveland is van plan geen nieuwe beiaardier aan te stellen. De bedoeling is om de klokken voortaan alleen mechanisch te laten bedienen. Dit levende monument wordt zo "monddood" gemaakt! Is dat de juiste manier om met ons cultureel erfgoed om te gaan? Gerichte actie lijkt mij hier op zijn plaats. Genoeg stof tot nadenken, dacht ik zo, voor een goede zomervakantie! [Mededelingenblad van stad en Lande van Schouwen-Duiveland, nrs. 59 en 60, oktober 1987/januari 1988] In 1987 plaatste het Mededelingenblad gedicht jes, gemaakt door oud-voorzitter J.L. Braber uit Dreischor, op de manier van Kees Stip (1913- 2001), de bekende Nederlandse puntdichter. Kees Stip schreef onder het pseudoniem Trijntje Fop dierenversjes voor de Volkskrant en andere media. In 1988 verscheen zijn bundel Beesten- feest, die heel populair werd. Deze dierenversjes zijn bijzonder vormvast. Er wordt nooit gesmok keld met het metrum, het rijmschema is altijd het zelfde. Net als in een limerick, wordt er -meestal in de eerste regel- een plaatsnaam genoemd. De meest Trijntje Fops zijn zesregelig, een heel leuke bestaat echter uit slechts twee regels: Een nieuwe haring sprak te Dordt; Ik denk dat ik geen oude word. Zo te zien genoot Braber enorm van het werk van 2

Stad en lande | 2009 | | pagina 4