De voorzijde van het Burgerweeshuis, Braat Voorhuis. Het gevoel van verantwoordelijkheid van de Zierikzeese regenten voor hun wezen ging soms ver. Een uit Zierikzee afkomstige wees, die een opleiding volgde in Amsterdam, verbleef daar in het Burgerweeshuis. In 1906 bezocht de toenma lige voorzitter van het Zierikzeese college van regenten, mr. Moolenburgh, de jongen om te zien hoe het met hem ging. Als een wees de leeftijd van 20 jaar bereikt had werd hij of zij geacht zelfstandig in het leven te kunnen staan en ontslagen: de meisjes per 1 mei en de jongens met Pasen. De aantallen wezen in het Burgenweeshuis in Zierikzee zijn in de hier betreffende periode klei ner dan je zou verwachten. In 1896 waren er 10 weesjongens en 12 weesmeisjes, in 1899 13 jon gens en 9 meisjes en in 1903 10 jongens en 10 meisjes. De wezen hadden redelijke vrijheid om buiten het weeshuis te komen. Volgens de 'Instructie voor den Vader en de Moeder' uit 1898 moesten dezen er op toezien dat de kinderen op zon- en feestda gen in de maanden april tot en met september uiterlijk om negen uur thuis zouden komen. In de overige maanden was dat acht uur. Over de ande re dagen wordt niet gesproken. Als het kermis was mochten de kinderen op zaterdag, dinsdag en donderdag tot uiterlijk negen uur uitblijven, maar zich op die dagen in geen geval vóór één uur 's middags op de kermis vertonen. Op de andere dagen wordt de kermis niet bezocht, laat de Instructie weten. In 1906 stelde de binnenvader aan regenten voor om, ter gelegenheid van de kermis, de wezen wat geld te geven: de groten 50 cent en de kleinen 25 cent. Dat werd door de regenten goedgevonden. In het huishoudelijk reglement van 1929 was er sprake van een fooienboek, dat werd bijgehouden door de vader, voor de kosten van reisjes of verma kelijkheden ten behoeve van de wezen. Ook was er een zogenaamd wezenpotje dat hetzelfde doel had. In 1862 werd voor het Burgerweeshuis een ander gebouw gekocht en tot weeshuis geschikt gemaakt: het huidige gebouw Poststraat 45. Het nieuwe weeshuis werd betrokken op 24 augustus 1863 en de eerste vergadering van de regenten vond op diezelfde dag plaats. De wezen kregen 11

Stad en lande | 2009 | | pagina 13